HubnutíJídlo a receptyZdraví

Sušené ovoce je zdravá svačinka pro mlsné jazýčky

Sušené ovoce, nejen naše, ale i to z exotických zemí, nám umožňuje konzumovat jej po celý rok. Ideální je hlavně v zimním období, kdy bývá čerstvého ovoce větší nedostatek nebo je dražší. Sušené plody tvoří základ zdravé výživy, paleo či RAW stravy.

Výhody sušeného ovoce

Konzumací sušeného ovoce získáte celou řadu antioxidantů, minerálů (draslík, železo, hořčík), enzymů, vitamínů a dalších tělu prospěšných látek. Má vyšší obsah cukru, který se v něm koncentruje díky sušení, tudíž je i bohatým zdrojem energie. Je to zdravá alternativa rafinovaného cukru. Jeho střídmá konzumace může být vhodnou svačinkou při cestování. Sušené ovoce můžeme velmi snadno začlenit do celé řady receptů, které většinou bývají bez tuku a mají nízký obsah soli a cukru.

Zdravotní přínosy

Díky vysokému obsahu vlákniny podporuje dobré trávení a navozuje pocit delší sytosti. Díky vyššímu obsahu cukru dodá tělu energii z přirozených zdrojů.

Využití

Plody můžeme konzumovat samotné, můžeme je však přidat i do smoothie, snídaňových cereálií, do směsí s ořechy, do jogurtů, ale i do omáček nebo sladkých koláčů.

Domácí sušení

Ideální je, pokud si sušené ovoce připravíme doma. Využít můžeme elektrickou troubu nebo některou ze sušiček.Plynová trouba není pro sušení ovoce úplně ideální, neboť v ní, během sušení vznikají vodní páry, díky kterým se ovoce nevysuší dobře.

Sušit lze téměř jakýkoli druh ovoce. Pro sušení je však potřeba vybírat pouze zralé plody, ne však přezrálé. Nesmí se na nich objevovat známky poškození či napadení hnilobou nebo plísní. K sušení jsou vhodné i plody kyselejší.

Pokud budete používat sušičku, nastavte ji dle doporučení a druhu ovoce. Po dokončení sušení je dobré nechat usušené plody ještě asi hodinu vychladnout a následně uskladnit a to ideálně ve vzduchotěsných nádobách, které uložte na temné a suché místo. Sušené plody mají trvanlivost 1 – 2 roky.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button