Ať už to děláte schválně nebo ne, spát s otevřenými ústy je špatný nápad. Je to jeden z nejčastějších důvodů, proč se lidé budí se suchostí v ústech a nevábným dechem. Sucho v ústech potlačuje ochranné výhody slin, ale také škodí zubům.

Sliny mají přirozenou schopnost usmrcovat bakterie v ústech, které produkují kyselinu. Když je prostředí v ústech příliš kyselé, mohou se začít objevovat zubní eroze a dochází i k rozkladu zubů. U některých lidí může hladina kyselosti dosáhnout hladiny pH 3,6.

Zjednodušeně řečeno, čím méně slin máte v ústech, tím více kyseliny je produkují bakterie, a tím rychleji se vaše zuby poškozují. A teď si představte, že to děláte každou noc v roce po dobu osmi hodin. Často takto spávají lidé, kteří v noci chrápou, trpí na astma nebo obstrukční spánkové apnoe.

Joanne Choi, výzkumný pracovník z University Otago na Novém Zélandu vytvořil společně s jeho kolegy zařízení, které lze v noci připnout na zuby. Během noci přístroj zaznamenává hodnoty kyselosti v ústech a přenáší data do počítače.

„Naše nálezy podporují myšlenku, že dýchání ústy, může být skutečnou příčinou a faktorem pro vznik zubního onemocnění, jako je eroze zubní skloviny a kazu.“

Jak zastavit dýchaní ústy přes noc? Podívejte se na video.

Čtěte:  9 důvodů, proč konzumovat guavu

ZANECHAT ODPOVĚĎ