Jídlo a receptyPřírodní léčba

Šanta kočičí je bylinka nejen pro kočky

Jak již z názvu vyplývá, šanta kočičí je bylinka, která láká kočky. Může za to látka nazývaná nepalakton, jež je obsažena v listech a na kočky má halucinogenní účinky. Každá kočka na ni však reaguje jiným způsobem. Některé jsou šťastné, jiné kolem rostliny pouze projdou a další jsou agresivní a mohou vyhledávat konflikty s ostatními kočkami. Účinky většinou přetrvávají po dobu 10 – 20 minut.

Šanta v lidovém léčitelství

Na lidi šanta nemá stejné účinky, ale lidová medicína využívala tuto bylinku po dlouhá staletí. Sušenou nať používali jako kuřivo a kořen sloužil ke žvýkání. Díky tomu lidé zaháněli své strasti a starosti.

V současné době se bylinka využívá především jako pomoc při nachlazení, pro zklidnění a dobrý spánek, pomáhá s trávicími obtížemi a také má účinky močopudné. Slouží především pro přípravu čaje, který se pije 3x denně. Pro přípravu obkladů na pohmožděniny lze využít, stejně jako kostival, macerované listy.

Díky sedativním účinkům je bylinka využívána také v období psychicky náročném, při stresu nebo proti nespavosti. U žen pomáhá zmírňovat menstruační bolesti. Díky aromatické vůni se často používá jako přísada do relaxačních koupelí.

  • Používané části

V nálevech se používají listy a květenství. Esenciální oleje, které se v rostlině vyskytují, se dají používat jako odpuzovače hmyzu.

Přípravky a možnosti použití

Pokud si pořídíte esenciální olej, lze jej použít jako odpuzovač proti hmyzu a dokonce jej lze použít i přímo na kůži.

Jako doplněk stravy je nabízen také ve formě tablet.

Nejčastěji se však šanta využívá pro přípravu čaje:

Suroviny pro přípravu:

  • vrchovatá lžíce řezané natě nebo květu
  • šálek vody

Postup přípravy:

V případě natě ji dáme do šálku horké vody a necháme louhovat.

V případě květů je nasypeme do vody, zahřejeme, necháme přejít varem a 15 minut louhujeme.

Odvar

Suroviny pro přípravu:

  • 15 g drcených listů
  • 0,5 litru horké vody

Postup přípravy:

Drcené listy zalijeme horkou vodou a necháme vylouhovat po dobu 3-5 minut. Dosladit můžeme medem nebo stévií.

Příprava koupele

Do teplé vody vsypeme hrst sušených listů, z nichž se ihned uvolňují silice, které poskytují uvolňující koupel.

POZOR:

Šantu není vhodné užívat v období těhotenství, může způsobovat křeče a kontraindikace dělohy. Užívání během kojení je vhodné konzultovat s lékařem.

Použití v kuchyni

Lístky šanty můžeme, v přiměřeném množství, přidávat do masových i zeleninových nádivek, pod pečená masa či do uzenin.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button