BylinkyHubnutíPřírodní léčbaZdraví

Rozchodnice růžová (zlatý kořen severu) nejen jako dokonalý stimulant

Jedná se o nízkou, tučnolistou a vytrvalou rostlinku, která vytváří dokonalé trsy listových růžic vyrůstajících ze širokého oddenku. V období květu ji zdobí velké množství drobných kvítků. Domovinou jsou oblasti Sibiře a Dálného východu, ideální jsou pro ni především vyšší nadmořské výšky.

Výskyt a pěstování

Ve volné přírodě bychom se s ní mohli setkat především ve vyšších polohách, na vysokohorských loukách, poblíž vodních toků, v oblastech s listnatými či smíšenými lesy, na skalnatých svazích a dokonce i ve škvírách skal, kde prosakuje voda. Pokud má rostlinka prospívat, potřebuje vlhkost a propustnou půdu. Jestliže je substrát bohatý na živiny, rostlina se vyvíjí rychleji a dosahuje vyššího vzrůstu. Také zbarvení je sytější. Rozhodnete-li se pro její pěstování na zahrádce, připravte pro ni půdy písčitého charakteru, v nichž bude zamíchán štěrk nebo drobné kamínčí. Dobře se jí bude dařit na skalkách. Můžete si pořídit již předpěstované rostlinky. Pěstování ze semínek je náročnější. Je potřeba je vyset již v období podzimu, ideálně do nádoby s mírně vlhkým substrátem, a uložit zhruba na dobu šesti týdnů do místa, kde je chladno. Rozmnožovat se dá snadno i dělením již rostoucích rostlin a to řízkováním koncem letního období. Části rostlin je potřeba odebrat z takových kousků, které mají silnější oddenky, alespoň se třemi výhonky. Oddělené části je potřeba umístit do nádoby s pískem mírně navlhlým a uložit do chladné místnosti. V brzkém jarním období je lze přenést na světlo a začít pravidelně vlhčit. Jakmile se trvale oteplí, lze rostlinky vsadit do předem připravené půdy.

Použití

K léčivým účelům se využívají přídatné kořeny, nať a dužnatý oddenek. V těchto částech se nachází některé účinné látky. Patří mezi ně organické kyseliny (citronová, jablečná, vinná, šťavelová, jantarová nebo kávová), silice, třísloviny nebo flavonoidy. Díky svým účinkům bývá často rozchodnice přirovnávána k ženšenu, někdy má dokonce účinky i vyšší. Vysoce ceněné jsou vlastnosti, které pomáhají zlepšovat náš fyzický i psychický stav, sexuální vitalitu, paměť, podporují imunitu, aktivitu a pracovní schopnosti. V nabídce naleznete různé formy, které lze využívat jako doplněk stravy.
  • Tablety, kapsle
Pomáhají posilovat náš nervový systém, zvyšovat koncentraci a paměť, podporují naši duševní čilost a dobrou produktivitu organismu.
  • Kapky
Lze je používat při stresu nebo v případě únavy a vyčerpanosti organismu. Podporují duševní i kognitivní výkonnost, mají pozitivní vliv na paměť a podporují soustředění. Kromě toho pozitivně působí na krevní oběh a trávicí soustavu. Připravují se z vody, jemného kvasného lihu a kořene rostliny.
  • Čaj
Stejně jako kapky a kapsle má i čaj pozitivní účinky na naše psychické i fyzické zdraví a výkony. Kromě toho podporuje dokonalé okysličení organismu. Pro jeho přípravu se používá drcený kořen. Postačí 1 lžička, která se vaří 7-10 minut ve 200 ml vody a následně se ještě nechá louhovat 40 minut. Denní dávka jsou 2-3 hrnky. Nápoj lze dosladit medem nebo některým druhem přírodního sladidla.
  • Tinktura
Připravuje se převážně z pupenů. Pomáhá posilovat krevní oběh, stimulovat mozkovou činnost, kondici, výkonnost a vytrvalost, harmonizuje srdeční rytmus. Je vhodná pro povzbuzení organismu, v období stresu a pro stimulaci nervové soustavy. Působí jako antioxidant. Pomáhá aktivovat enzymy, které mají vliv na spalování tuků.

Nežádoucí účinky

Používání jakéhokoli přípravku z rozchodnice není určeno pro dlouhodobé užívání. Denní množství nesmí překročit doporučované dávkování, jež je vždy uvedeno i každého přípravku. Vyšší množství může být příčinou bolestí hlavy, může se objevit pocit tlaku v hrudníku a dokonce i nespavost. Vždy je vhodné kúru na nějakou dobu přerušit. V případě, že trpíte jakýmikoli závažnějšími zdravotními obtížemi nebo užíváte dlouhodobě nějaké léky, konzultujte používání přípravků s obsahem rozchodnice se svým lékařem. Přípravky nejsou určené pro děti a těhotné či kojící ženy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button