Řebříček obecný se jako léčivá bylina používá po tisíce let. Řebříček má dlouhou historii použití v tradičních medicínských systémech mnoha starověkých kultur. Společně s několika dalšími bylinkami byla tato léčivá bylina součástí neandrtálského pohřebiště v Íráku, která pochází z let přibližně šedesát tisíc před naším letopočtem. I dnes jsme si vědomi skvělých účinků této rostliny.
Trochu historie
Latinské jméno Achillea millefolium je údajně odvozeno od řeckého hrdiny Achillea, kterého matka potápěla v řece Styx, aby mu zajistila nesmrtelnost. Protože se sama nesměla do vody ponořit, držela dítě při namáčení za patu – jediné zranitelné místo Achillea, které nebylo nesmrtelné (dnes známé jako Achillova pata). Tento sparťanský válečník byl spřízněn s řebříčkem také poté, co Chiron Centaur ukázal jeho mnoho použití, a pokračoval v používání této byliny k léčení zraněných vojáků během trojské války. Nakonec byl zabit otrávenou šipkou, která jej trefila do paty, jeho jediného zranitelného místa.
Kromě toho má řebříček také starodávnou čínskou historii, kde se svazky 64 tyčinek této rostliny používaly ke hexagramů I-ťingu po tisíciletí. Jelikož se zdá, že tato bylinka napomáhá fyzickému toku nejdůležitější látky těla, krve, její magické použití je spojeno s řízením energetického toku v těle. V astrologii je řebříček považován za ženský a je spojován s Venuší, bohyní lásky.
Popis rostliny
Řebříček roste na mezích, na poli, u cest, na lukách i u příkopů. Z plazivého oddenku vyrůstá přímá lodyha, která je lysá, a může mít výšku až 80 cm. Stejně jako listy je tato lodyha plstnatá. Listy rostou střídavě, jsou podlouhlé a přisedlé. Spodní listy jsou řapíkaté, horní poloobjímavé. Rostlina kvete bílými květy, které mají někdy nádech do růžové barvy. Plodem jsou podlouhlé nažky, které jsou zploštělé a jemně rýhované. Nemají chmýří ani žábrování.
Pěstování řebříčku
Řebříček je hojně rozšířen, proto není jeho pěstování tolik potřebné. Pokud vysazujete více než jeden řebříček, rozmístěte své rostliny od sebe 24 až 50 centimetrů. Můžete také začít pěstovat ze semen. Semena zasaďte v interiéru asi šest až osm týdnů před posledním datem mrazu. Semena zasejte do vlhké, normální zalévací půdy. Semena by měla být sotva pokryta zeminou. Umístěte nádobu se semínky řebříčku na slunné a teplé místo.
Semena by měla klíčit za 14 až 21 dní, v závislosti na podmínkách. Klíčení můžete urychlit zakrytím horní části nádoby plastovým obalem, který udržuje vlhkost a teplo. Jakmile semena vyklíčí, odstraňte plastový obal.
Rostliny prospívají v široké škále půd, ale nejlépe v dobře odvodněné půdě. Rostlina řebříčku dokonce poroste ve velmi špatných suchých půdách s nízkou úrodností, pokud jí dopřejete slunečné místo. Při pěstování řebříčku je třeba postupovat opatrně, protože za správných podmínek se může stát invazivní a bude tedy vyžadovat kontrolu. Po vysazení se již o rostlinu nemusíte nijak starat.
Sklizeň
Sběr natě celé rostliny se děje od června do září (s celým květenstvím).
Řebříček obecný v kuchyni
Řebříček se používá pro léčbu mnohých onemocnění, má své využití ale také v kuchyni. Používá se jako koření do polévek nebo špenátu, připravuje se z něj také čaj. Už naše babičky říkaly, že kdo pije každý den řebříček, bude se těšiti dlouhému zdraví. Chuť květů je hořká, kořenná a také zápach je kořenný.
Čaj z řebříčku
Tento čaj se připravuje tak, že hrst listů svaříme v půl litru vody. Z takto připraveného nápoje pijeme každý den šálek čaje, a to jak pro odstranění již existujících chorob, tak také jako jejich prevenci.
Lék na hemeroidy
30 g řebříčku smícháme s 30 g jablečníku, 15 g kopřivy, 10 g kořene pampelišky. Z této směsi se odebere jedna lžíce, která se povaří dvě minuty v 500 ml vody. Necháme ji 10 minut odstát a pijeme po polovině šálku přes den.
Lék na zácpu
Smíchejte si následující směs bylinek: 20 g krušinové kůry, 10 g kůry z plodů pomeranče, 5 g listu řebříčku, 5 g semene kmínu. Jednu polévkovou lžíci z této směsi vaříme 5 minut v půl litru vody. Poté odstavíme a necháme 10 minut odstát. Vždy večer užívejte půl šálku.
Posilující lázeň
200 až 250 g suché řebříčkové natě dejte do vany a naplňte ji vodou. Tuto lázeň si můžete dát pro posílení celkového organismu, ale také pokud trpíte vředy nebo jste utrpěli rány.
Zdravotní účinky řebříčku
Řebříček obecný se již celá léta používal k léčbě různých chorob. Své využití má například při léčbě chorob dýchacích systémů, úspěšná je zejména při odhlenění. Velice úspěšná je při chorobách ženských, ale i kolikovitých bolestech, při silném krvácení (i při kašlání krve). Používá se taktéž při průjmech, nadýmání a kyselosti a dalších trávících potížích. Svůj význam má i při návalech krve, které souvisejí s tlučením srdce. Rozmačkaná čerstvá nať (nebo spařená sušená) se přikládá na vředy. Prášek vytvořený ze sušených listů se používá k zastavení krvácení z nosu. Čerstvé listy můžete žvýkat proti bolesti zubů.
Hojení ran
Řebříček je známý jako „styptická“ (stahující) bylina, která zastavuje krvácení. Její schopnost hojení ran pochází většinou z alkaloidního achilleinu, který usnadňuje srážení krve, což vede k rychlému uzavření rány. Studie z roku 1954 zjistila, že jen půl miligramu achilleinu na kilogram tělesné hmotnosti může zkrátit dobu srážení o 32 %. Aby se minimalizovalo riziko infekce, řebříček aktivuje krevní destičky v postižené oblasti, které tvoří ochrannou vrstvu. Tato ochranná vrstva chrání tělo před bakteriemi způsobujícími infekci. Má silné antimikrobiální vlastnosti, které lze vysledovat k terpénům v éterickém oleji a účinně ničí bakterie, když se aplikují na ránu. Díky přírodním analgetickým a protizánětlivým vlastnostem této byliny je ideální pro použití na drobných řezech a popáleninách, podporuje hojení a zároveň zmírňuje bolest a zánět.
Zlepšuje cirkulaci
Řebříček posiluje krevní oběh a zlepšuje průtok krve. Je známo, že se kapiláry rozšiřují, což zase zvyšuje krevní oběh. Zdravý krevní oběh je nezbytný pro udržení celkového zdraví těla, protože zajišťuje, že každá část těla dostává dostatek krve a kyslíku, aby správně fungovala. Křečové žíly jsou častým problémem způsobeným špatnou cirkulací – řebříček je vynikající bylina, která tomuto nepohodlnému stavu předchází nebo jej léčí. Děje se to rozptýlením přetížení krve a tónováním stěn žil svými svíravými vlastnostmi. Díky tomu je také užitečné při závažnějších problémech, jako je ateroskleróza.
Zdraví trávicího systému
Řebříček je klasifikovaný jako „hořká bylina“. Jedná se o vynikající trávicí stimulant, který podporuje správnou sekreci žlučníku. To zase podporuje trávení a může zabránit tvorbě žlučových kamenů. Obsahuje také fytochemický azulen, který má antispasmodické vlastnosti a uvolňuje vnitřní žaludeční svaly, což z něj činí užitečným v případech zažívacích křečí. Jedná se o tradiční bylinku, která se používá pro žaludeční chřipku a další gastrointestinální poruchy, protože má schopnost léčit a tonizovat sliznice v trávicím traktu. Může také normalizovat vylučování kyseliny chlorovodíkové, přičemž o této kyselině je nyní známo, že je příčinou mnoha zažívacích potíží – včetně trávení a pálení žáhy.
Ženská bylinka
Výhody této rostliny zejména pro zdraví žen je výjimečné. Je zvláště účinný při snižování silného menstruačního toku nebo při stimulaci dělohy k menstruaci. Řebříček pomáhá při tónování svalů a zvyšuje svalovou aktivitu dělohy, která slouží k zahájení menstruačního toku. Je to skvělá bylina pro ženy s chybějícími periodami (amenorea). Pokud používáte tuto bylinu k zastavení silného krvácení, je důležité řešit také jeho příčinu. Navíc díky svým antispasmodickým a protizánětlivým účinkům je zvláště užitečný při úlevě od menstruačních křečí. Pokud jde o problémy s plodností, pozitivní účinek bylinky na krevní oběh zajišťuje, že se do reprodukčních orgánů dostává správné množství krve. Tato zvýšená cirkulace pomáhá eliminovat kongesci pánve.
Způsoby použití
V současné době můžeme řebříček používat v několika různých formách:
- Ve formě prášku lze bylinku přidávat do ranního smoothie, nebo ji přidat do vody či džusu. Prášek se používá taktéž na drobné rány (smíchaný s vodou se lépe aplikuje.
- Tinktura se používá v množství 2-3 ml denně nebo podle pokynů.
- Ve formě čaje. Jedna až dvě lžičky se zalijí 250 ml horké vody a nechá se odstát 5 až 10 minut v závislosti na chuti.
Závěr
Rostlina (Achillea millefolium) je bylinná kvetoucí trvalka. Ať už se rozhodnete pěstovat řebříček v květinových záhonech nebo v bylinkové zahradě, stále je to krásný doplněk pro váš dvorek. Péče o řebříček je tak snadná, že si rostlina žije vlastním životem bez nějaké větší asistence. Má také celou řadu zdravotních přínosů a jeho použití je velice jednoduché.
Zdroje
Řebříček obecný – Wikipedie. [online]. Dostupné z:https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98eb%C5%99%C3%AD%C4%8Dek_obecn%C3%BD
Achillea millefolium – Wikipedia. [online]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Achillea_millefolium
Achillea millefolium – Herb Information. Herb Information [online]. Copyright © 2019 The Himalaya Drug company [cit. 20.08.2019]. Dostupné z: https://herbfinder.himalayawellness.in/achillea-millefolium.htm
Yarrow Uses, Benefits & Side Effects – Drugs.com Herbal Database. Drugs.com | Prescription Drug Information, Interactions & Side Effects [online]. Copyright © 2000 [cit. 20.08.2019]. Dostupné z: https://www.drugs.com/npc/yarrow.html
Yarrow: How to Plant, Grow, and Care for Yarrow Plants | The Old Farmer’s Almanac. Old Farmer’s Almanac – Weather, Gardening, Full Moon, Best Days, Astronomy, News [online]. Copyright ©2018, Yankee Publishing Inc [cit. 20.08.2019]. Dostupné z:https://www.almanac.com/plant/yarrow
How to Grow and Care for Yarrow. The Spruce – Make Your Best Home [online]. Dostupné z: https://www.thespruce.com/achillea-growing-yarrow-in-the-perennial-garden-1402830
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos