Bylinky

Řebříček hojí rány, podporuje trávení a pomáhá bojovat proti ženským obtížím

Řebříček je bylinka, která se k léčebným účelům používá již po celá staletí. Tradičně se z něj vyrábí nálev, který se používá jako čaj nebo kloktadlo. Také se z něj připravují obklady nebo sedací koupele.

Charakteristika bylinky

Jedná se o vytrvalou rostlinu, jejíž domovinou jsou oblasti severní Ameriky, Evropy a Asie. Má listy, které se podobají malé verzi kapradí. Květy mají nejčastěji bělavou barvu, zahradní odrůdy pak mohou být zbarvené do barvy žluté, narůžovělé nebo fialkové. Tato bylinka nemá žádné velké nároky na půdu, ale přednost dává místům s půdním typem sušším, písčitého nebo kamenitého rázu. Narazit na ni můžeme na loukách, polích, rumištích, v okolí cest, na okrajích lesů, v nížinách i oblastech horských.

Účinné látky a použití

Pro léčebné účely se používá nejčastěji nať s květem. Obsahuje silice, třísloviny, alkaloidy, hořčiny, flavonoidy, karotenoidy či antioxidanty.

Lidové léčitelství řebříček používá pro podporu chuti k jídlu, neboť povzbuzuje tvorbu žaludečních šťav a žluči. Také má účinky močopudné, dezinfekční a antiseptické. Posledně jmenované se využívají pro přípravu obkladů na kožní rány. Jako přírodní antiseptikum brání v zavlečení infekce do ran. Z toho důvodu se řebříček používá jako součást mastí určených pro hojení pokožky. Nálev používaný jako čaj má mírné sedativní účinky a působí pozitivně na lepší spánek a v boji proti úzkosti. Tradiční čínská medicína používá tuto bylinku v boji proti zánětům. Také je to pomocník na některé ženské obtíže – nepravidelná menstruace, záněty vaječníků, nepříjemné projevy klimakteria, vaginální záněty, záněty prsů kojících žen. Opomenout nesmíme ani pozitivní vliv řebříčku při chřipce, teplotě nebo kašli.

Nežádoucí účinky

Při používání řebříčku je potřeba dodržovat doporučené dávkování i délku užívání. V opačném případě se mohou objevit vyrážky, závratě nebo bolesti hlavy. Vyšší konzumace řebříčku hospodářskými zvířaty může zapříčinit jejich otravu. Ovlivňuje nervovou soustavu, srdce nebo trávicí trakt.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button