Jídlo a receptyZdraví

Rajčatová polévka pro zdraví i podporu mužské plodnosti

Že rajčata jsou zelenina zdravá, o tom nikdo z nás asi nepochybuje. Našemu tělu dodají nejen vitamíny a minerály, ale také antioxidanty a rostlinné sloučeniny s řadou zdravotních benefitů. Málokdo však tuší, že zdravotní výhody nabízí i rajčatová polévka připravená z čerstvých rajských jablíček.

1. Vysoká výživová hodnota

Rajčata obsahují relativně málo kalorií, ale velké množství tělu prospěšných látek a sloučenin. Kromě vlákniny, vitamínů (A, C a K), minerálů a stopových prvků jsou to bílkoviny, lykopen (patří do skupiny karotenoidů) – poskytuje rajčatům jasně červené zbarvení a mezi jeho přínosy patří, kromě jiného, prevence proti celé řadě chronických obtíží. Tepelná úprava může zvýšit jeho biologickou dostupnost a absorbci do těla.

2. Obsah antioxidantů

Antioxidanty jsou sloučeniny, které podporují neutralizaci negativních účinků oxidačního stresu, který vzniká hromaděním molekul – volných radikálů, které poškozují naše buňky. Konzumace potravin s obsahem antioxidantů bývá spojována s nižším rizikem vzniku rakoviny a chorob, které souvisejí se zánětlivými procesy. Některé výzkumy naznačují, že antioxidační účinky vitamínu C a flavonoidů by mohly pomoci chránit před některými srdečními a mozkovými chorobami.

3. Podpora zdraví pokožky a zraku

Antioxidanty obsažené v rajčatech mohou pomoci částečně ochránit pokožku proti spálení slunečními paprsky a také snížit riziko ztráty zraku, která souvisí s přibývajícím věkem. Kromě toho se v těle beta karoten v rajčatech obsažený přeměňuje na retinol, který má pozitivní vliv na náš zrak.

4. Podpora zdraví kostí

Mezi chronická onemocnění patří osteoporóza. Charakteristická je pro ni zvýšená křehkost a lámavost kostí. Kromě toho bývá velmi často považována za jednu z velkých komplikací u žen po menopauze. Některé studie ukazují, že lykopen má důležitou roli při regulaci kostního metabolismu a zvyšování pevnosti kostí.

5. Podpora mužské plodnosti

Oxidační stres patří mezi hlavní příčiny mužské neplodnosti. Dokonce může vést i k poškození spermií – především jejich životaschopnosti a motility. Antioxidační vlastnosti lykopenu mohou zvýšit šance na produkci většího množství zdravých spermií.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button