BylinkyPřírodní léčba

Působivé zdravotní přínosy anýzu

Anýz je nejen aromatické koření, ale také nabízí našemu tělu celou řadu zdravotních výhod. Lidové léčitelství jej využívalo v boji proti celé řadě neduhů. Tuto kvetoucí rostlinu pěstovali již ve starověkém Egyptě pro podporu lepšího trávení nebo jako prostředek pro osvěžující dech. Extrakcí nebo destilací se získává esenciální olej. Nejdůležitější a aktivní složkou je anetol, který anýzu propůjčuje jeho specifickou vůni a chuť.

Podpora trávení

Jeho aktivní látky pomáhají v boji proti nadýmání, zlepšují funkce střev. Díky laxativnímu účinku by mohl fungovat jako prevence proti zácpě. V tradiční čínské medicíně má anýz svoje místo při léčbě střevních obtíží. Anýzový olej může pomáhat při střevních obtížích, mezi které patří nadýmání, plynatost, a proti některým příznakům souvisejícím se syndromem dráždivého tračníku.

Menstruační bolesti

Anýz pomáhá snižovat bolesti v podbřišku objevující se v období těsně před menstruací nebo během ní. Má antispasmodické vlastnosti, které pomáhají uvolnit mimovolní svalové kontrakce.

bolest břicha

Příznaky menopauzy

Menopauza je životní období každé ženy. Během něj se objevuje celá řada nepříjemných příznaků. Patří mezi ně návaly horka, suchost pochvy, únava, bolesti kloubů, nespavost. Anýz může být účinným pomocníkem v boji proti návalům horka. Esenciální olej z anýzu obsahuje estrogenní látky, mezi něž patří anetol. Ty pomáhají zmírňovat právě ony nepříjemné příznaky menopauzy.

Hladina cukru v krvi

Semena anýzu obsahují sloučeniny, které pomáhají udržovat správnou hladinu cukru v krvi. Mohly by pomoci při regulaci klíčových enzymů potřebných pro metabolismus sacharidů.

Mikroby a houby

Výtažky připravené z anýzu vykazují protiplísňové účinky a mohou pomoci v boji proti některým druhům hub. Esenciální olej vyrobený z anýzu je účinným pomocníkem v boji proti některým typům kvasinek, které stojí za vznikem infekcí.

zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button