KrásaPřírodní léčbaZdraví

Proč naše pokožka potřebuje antioxidanty – kouzelné lektvary?

Antioxidanty mají ochrannou funkci – chrání buňky proti působení volných radikálů a proti oxidačnímu stresu, který volné radikály způsobují.

Co jsou volné radikály?

Jedná se o atomy nebo molekuly, které mají nepárový elektron. Ovlivňují tak zdravé buňky. Pokud se v těle nahromadí větší množství volných radikálů, vzniká oxidační stres. Ten rychle poškozuje tělesné proteiny, lipidy a dokonce i DNA. Antioxidanty se spojují a neutralizují volné radikály. Tím brání oxidačnímu poškození buněk a tkání. Antioxidanty darují volnému radikálu elektron, tím je stabilizují a ten se pak stává neškodným.

Faktory ovlivňující vznik volných radikálů:

  • kouření
  • konzumace průmyslově zpracovávaných potravin
  • dlouhodobé vystavování se slunečním paprskům
  • stres

Antioxidanty v boji proti známkám stárnutí

Oxidační stres rozkládá kolagen. Nižší hladina kolagenu v pokožce vede k jejímu ochabování a vzniku jemných linek a vrásek. Antioxidanty bojují proti všem těmto známkám stárnutí a dodávají vaší pleti mladistvý jas.

Pomoc pleti se sklonem k tvorbě akné

Oxidační stres je jednou z příčin vzniku zánětu v kůži. Tím se tvoří vyrážky. Antioxidanty snižují oxidační stres, čímž snižují záněty a akné. Jsou tak skvělými protizánětlivými látkami.

Zesvětlení tónu pleti

Melanin – kožní pigment vzniká jako důsledek dlouhodobého vystavení pokožky slunečním paprskům a poškození volnými radikály. Antioxidanty bojují s oběma příčinami. Z toho důvodu dochází ke snížení produkce melaninu. Výsledkem je zářivější pleť.

Nejlepší antioxidanty pro pleť

Vitamín A – bojuje proti škodlivým volným radikálům. Pomáhá podpořit produkci kolagenu. Ta se s přibývajícím věkem snižuje. Tím se tvoří jemné vrásky, tmavé skvrny, drobné jizvičky nebo sluneční skvrnky.

Vitamín C – nabízí antioxidační, protizánětlivé a anti-aging vlastnosti. Kromě toho pomáhá pokožku zesvětlit.

Vitamín E – posiluje přirozenou kožní bariéru, pomáhá léčit poškození, které způsobilo UV záření. Je to dokonalá hydratační složka a podporuje hojivé procesy kůže.

Vitamín B3 – bojuje proti oxidativnímu stresu a zlepšuje tón a texturu pleti. Používá se také k léčbě kožních onemocnění, jako je růžovka nebo akné. Pomáhá posilovat kožní bariéru a zabraňuje ztrátě vody.

Resveratrol – tento antioxidant pomáhá v boji proti stárnutí. Přirozeně se vyskytuje v červeném víně, hroznech a bobulích. Je také antibakteriální.

Kurkumin – nachází se v koření kurkumě. Snižuje zánět, urychluje hojení ran, bojuje proti volným radikálům a má antimikrobiální účinky.

Lykopen – snadno se vstřebává do pokožky Nachází se ve většině červené zelenině. Bojuje proti volným radikálům, podporuje produkci kolagenu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button