Přírodní léčbaZdraví

Proč jsou probiotika pro tělo tak důležitá

Pro lidské zdraví mají velký význam probiotika a prebiotika. Jsou to dvě skupiny, jejichž účinky jsou různé. Probiotika jsou látky obsahující živé bakterie, jsou obsaženy v některých potravinách či doplňcích stravy.

Jejich užívání má mnoho zdravotních výhod. Naopak prebiotika jsou látky pocházející z některých druhů sacharidů (většinou vlákniny), které naše střeva nedokáží strávit. Pak se stávají živinami pro bakterie, které jsou jako součást střevního mikrobiomu našemu tělu prospěšné. Konzumace vyváženého množství prebiotik i probiotik vede k nastavení správné rovnováhy bakterií ve střevech, což přispívá k lepšímu zdravotnímu stavu.

Potraviny obsahující probiotika

Stručně řečeno – probiotické potraviny přirozeně obsahují pro tělo užitečné bakterie. Známe jich celou řadu a například velice vhodnou a kvalitní potravinou jsou bílé jogurty s obsahem živých kultur. Dále jsou to kvašené výrobky obsahující prospěšné bakterie díky obsahu cukru nebo vlákniny.

probiotikaPatří mezi ně především kysané zelí, kimchi (korejský kvašený salát), čaj z kombuchy, kefír a některé druhy nakládané nepasterizované zeleniny. Pasterizace totiž probiotické bakterie zabíjí.

Zakysané mléčné výrobky, tedy jogurty, sýry a kefírová mléka bychom měli zařadit do svého jídelníčku každý den, jelikož nám kromě zdravých probiotik dodávají i nezbytný vápník, důležitý především pro stavbu kostí. Pokud některým lidem způsobují mléčné výrobky zažívací potíže, je nezbytné přijímat probiotika z jiných zdrojů, zejména ze zeleniny, která prošla procesem mléčného kvašení. Patří sem hlavně zelí a okurky. Určitý obsah probiotik mají také fermentované sojové produkty nebo některé hotové potraviny pro děti, obohacené u tyto zdravé bakterie.

Důležitost probiotik pro zdraví

Přírodní probiotika podporují imunitu a pomáhají při mnoha zdravotních potížích. K oslabení střevní mikroflóry dochází především při zažívacích potížích a při užívání antibiotik. Často k tomu přispíváme špatnou stravou a užíváním některých léků.

Probiotika, ale i prebiotika celkově pomáhají chránit lidský organismus před škodlivými a hnilobnými bakteriemi. Správný stav střevní mikroflóry má příznivý vliv na celkový zdravotní stav organizmu. Přítomnost probiotik v těle podporuje odolnost proti infekcím a snižuje výskyt alergických onemocnění, čímž se posiluje přirozená obranyschopnost organismu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button