Zdraví

Připravte vaše střeva na letošní zimu

I letos v zimě, tak jako každý rok, se očekává zvýšená nemocnost 

V České republice se letos očekává vysoký výskyt  bakteriálních onemocnění  a dalších onemocnění dýchacích cest. Tato onemocnění často souvisí s vyšší spotřebou antibiotik.

Antibiotika jsou nezbytná při léčení bakteriálních onemocnění, ale zároveň narušují  přirozenou mikroflóru střeva a mohou způsobit nepříjemné zažívací obtíže a oslabit imunitu narušením přirozené střevní mikroflóry.

Pokud si chcete zachovat rovnováhu přirozené mikroflóry ve střevě i v tomto období, máme zde tip na probiotika obsahující široké spektrum přirozeně se vyskytujících kmenů těchto bakterií.

Probiotika

V zimním období doporučují lékaři podporovat imunitu. Kromě režimových aktivit, jako je otužování, správný pitný režim nebo kvalitní a dostatečný spánek, je to i dobrý stav všech tělesných funkcí jako i střeva a střevní mikroflóry.

Probiotika jsou látky, které příznivě ovlivňují vývoj střevní mikroflóry. Právě ta sehrává důležitou roli při formování imunitního profilu člověka. Až 70% imunitních buněk těla se nalézá ve střevech.

Nestačí si ale vzít jednu pilulku a myslet si, že je vše vyřešeno. Aby mohla být střevní mikroflóra v rovnováze a fungovat správně, mělo by být užívání probiotik pravidelné, dlouhodobé a v dostatečných dávkách.

Aby váš organismus pocítil co nejméně negativní účinky antibiotické léčby na střevní mikroflóru,  je nezbytné je začít užívat hned od začátku podávání antibiotik. A pokračovat v užívání probiotik nejméně týden po ukončení ATB léčby ale raději déle.

Další vlivy 

Stav střevní mikroflóry ovlivňují i další faktory, se kterými se v tomto období často setkáváme. Je to zejména konzumace alkoholu, která je pro střevní floru velmi zatěžující. Ale také i další chemikálie z cigaret či jiných léků její stav nepříznivě ovlivňují.

Dále můžeme hovořit o stravě. Strava, která neobsahuje dostatek vlákniny z ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, nemůže dostatečně vyživovat probiotické bakterie ve střevě a mikroflóra tak nefunguje, tak jak má. To se projevuje lehkými zažívacími potížemi jako je nadýmání, zácpa či lehký průjem. V případě, že uděláme dietní chybu a něco nás prožene, i toto je pro přirozenou střevní mikroflóru zátěž. V této souvislosti asi máme všichni ještě v paměti Vánoční svátky a Silvestrovské oslavy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Back to top button