Přírodní léčba

Přeslička rolní na obtíže s močovými cestami či záněty kůže

Přeslička rolní se objevuje již brzy zjara. Ze široce rozloženého oddenku, který roste hluboko v zemi, vyrůstají hnědě zbarvené lodyhy, na nichž se objevují spory. Zeleně zbarvené, větvené lodyhy se objeví až později. Ty mají podobu symetrických jedliček.

Místem výskytu bývají oraniště, svahy nebo náspy vyskytující se v okolí dopravních cest.

V případě, že se rozhodnete přesličku sbírat, dejte si dobrý pozor na její záměnu s dalšími druhy přesliček. Ty jsou totiž toxické.

Základní znaky a sběr přesličky rolní

Mezi nejdůležitější znaky patří délka postranních větví, která se porovnává s délkou pochvy (jedná se o bočně srostlé a přeslenitě uspořádané listy, které mají v horní části volné konce, jež tvoří zuby pochvy) na stonku. Musíme brát v úvahou pouze větve, které se nacházejí ve střední a horní části stonku. Jestliže je první článek větví delší než pochva, jedná se o přesličku rolní. Lodyhy u přesličky lesní se větví přeslenitě a to dokonce i vícenásobně. Vzhledem k tomu a k tenkosti větví navozuje celá rostlinka pocit hebkosti a jemnosti. K léčebným účelům se sbírají zelené lodyhy přesličky rolní a to v měsících květen až září. Po sběru je potřeba rostlinky ihned usušit, při teplotě do 40 ºC. Pokud je přeslička správně usušená, zůstane zelená, nemá žádnou chuť ani zápach. Usušené rostlinky je nutno uchovávat v suchu, ideálně v dobře uzavíratelných nádobách. Vlhkost totiž může bylinku znehodnotit. Pokud si nejste jisti tím, že natrháte ten správný druh, můžete si přesličku rolní zakoupit i v některém z obchodů s bylinkami.

Účinky a použití

Léčivá přeslička rolní obsahuje flavonoidy, silice, saponiny a kyselinu křemičitou. Její množství obsažené v rostlině závisí na obsahu křemíku v půdě, v níž přeslička roste. Vzhledem k obsahu křemíku má přeslička rolní pozitivní vliv na pevnost kostí a kvalitu vlasů a nehtů. V lidovém léčitelství se přeslička rolní užívala díky svým vlastnostem zastavit krvácení a při obtížích spojených s ledvinami a močovým měchýřem. V případě výskytu ledvinovému písku nebo kamínků lze aplikovat horké koupele a popíjet teplý čaj.

Obklady připravené z výluhu rostliny mohou být dobrým pomocníkem pro některé kožní obtíže. Patří mezi ně svědivé vyrážky, hnisavé záněty nehtových lůžek, starší a špatně se hojící rány nebo vyrážky objevující se po holení. Účinné mohou být také obklady, které se připraví zabalením rostliny do ručníku a následným spařením.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button