BylinkyHubnutíPřírodní léčbaZdraví

Přeslička jako pomocník pro močové cesty, redukci váhy nebo nižší krevní tlak

Přeslička je bylinka, kterou používaly v lidovém léčitelství už naše babičky. Vzhledem k tomu, že nabízí účinky protizánětlivé a diuretické, lze ji využít při obtížích spojených s močovými cestami. Kromě toho pomáhá posilovat kosti, působí jako antioxidant a má hojivé účinky. Lze ji používat pro různé účely. Je však potřeba dodržovat doporučené dávkování, jinak může mít vedlejší účinky.

Boj se zadržováním tekutin

Přeslička má diuretické účinky a to díky obsahu velkého množství flavonoidů. Patří mezi ně i kvercetin, fenolové sloučeniny nebo minerální soli. Tyto látky podporují produkci moči a pomáhají v boji proti otokům.

Pomoc při redukci váhy

To zajistí látky, které mají detoxikační, diuretické a protizánětlivé vlastnosti. Jedná se především o flavonoidy nebo kyselinu kávovou. Ty podporují lokální spalování tuků a pomáhají z těla vylučovat tekutiny. Ty mohou být také jednou z příčin nadváhy. Kyselina kávová má navíc termogenní účinky, které urychlují metabolismus a podporují spalování tuků. I tato fakta přispívají ke snížení hmotnosti.

Pomoc při infekci močových cest

Vzhledem ke svým diuretickým vlastnostem je přeslička účinným pomocníkem při zánětu močových cest a dalších obtíží spojených s močovými cestami. Tím, že podporuje vylučování moči, pomáhá z močových cest vyplavovat škodlivé bakterie, které se zde usazují.

Snižování krevního tlaku

Vzhledem k diuretickým vlastnostem, které snižují objem tekutin v těle i v cévách, může dojít ke snížení krevního tlaku a to díky tomu, že srdce nemusí vynakládat tolik úsilí na pumpování krve.

Zlepšení vzhledu pokožky a nehtů

Oxid křemičitý, který je v přesličce obsažený, pomáhá snižovat křehkost nehtů, zlepšuje jejich hydrataci, zpevňuje je a posiluje. Také pomáhá v boji proti volným radikálům. Ty poškozují buňky a mají za následek jejich předčasné stárnutí. Také je účinným pomocníkem proti pokožce mastné a v boji proti akné.

Příprava čaje

Je velmi snadná. Postačí zalít 1 lžíci sušené přesličky šálkem vroucí vody a nechat louhovat po dobu 5-10 minut. Následně slijeme a popíjíme vlažný čaj, postačí 2x denně, po dobu jednoho týdne, vždy po hlavním jídle.

Možné vedlejší účinky

Pokud přesličku konzumujeme podle doporučeného dávkování, neměly by se objevit žádné vedlejší účinky. Jestliže je však konzumována dlouhodobě a ve větším množství, může to způsobit ztrátu některých důležitých minerálů. To se projeví střevními obtížemi, bolestmi hlavy, dehydratací, ztrátou hmotnosti. Mohou nastat změny srdeční frekvence, svalová slabost nebo se objeví pankreatitida.

Přeslička není vhodní pro těhotné a kojící a pro ty, kdo trpí srdečním selháváním, nízkým krevním tlakem nebo chronickým onemocněním ledvin. V případě, že trpíte jakýmikoli chronickými chorobami, nebo pravidelně užíváte nějaké léky, je její používání vhodné konzultovat s vaším lékařem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button