Jídlo a receptyZdraví

Potraviny zlepšující koncentraci, učení a paměť

Potraviny, které stimulují činnost mozku, podpoří i naši paměť a koncentraci a jsou dobré i v případě, že se potřebujeme učit nové věci. Kromě toho pomáhají v boji proti Alzheimerově chorobě nebo špatnému spánku. Můžeme pomocí látek v nich obsažených ochránit mozek před degenerativním procesy. Přidejme tedy tyto potraviny do svého jídelníčku.

Zelenina

Obsahuje nejen tolik potřebné minerály, vitamíny a vlákninu, ale některé druhy podpoří i lepší činnost mozku. Které to jsou ?

Rajčata obsahují antioxidant lykopen. Ten pomáhá chránit mozek před poškozením volnými radikály, které mohou být příčinou Alzheimerovy choroby. Brokolice obsahuje velké množství vitamínu C, K a B, vápníku a betakarotenu. Kombinace těchto látek chrání náš mozek proti poškození způsobeného volnými radikály. Také zlepšuje jeho krevní oběh. Brokolice pomáhá odstraňovat z těla škodlivé těžké kovy, mohou být jednou z příčin poškození mozku. Květák, stejně jako brokolice, je zdrojem cholinu. Špenát může pomoci zpomalit nástup demence. Jedná se o dokonalý zdroj vitamínu E a folátů. Tyto látky podporují mozkové funkce. Celer obsahuje luteolin, což je rostlinná sloučenina bojující proti zánětům v mozku.

Ořechy

Pozitivní vliv ořechů na mozkovou aktivitu je známý. Které z nich jsou však nejlepší?

Vlašské ořechy jsou dokonalým zdrojem omega-3 mastných kyselin, antioxidantů a přírodních fytosterolů. Tyto látky mají pozitivní vliv na mozek a jeho aktivity. Také mandle patří mezi potraviny mozku prospěšné. Nabízejí protizánětlivé vlastnosti a mohou pomoci zpomalit mentální úpadek, který se objevuje se zvyšujícím se věkem. Kromě toho podporují produkci serotoninu ovlivňujícího naši náladu.

Tmavá čokoláda

Ano, i čokoláda může být tělu prospěšná, ale pouze takové druhy, které obsahují větší množství kakaa. Obsahuje antioxidanty flavonoidy, které pomáhají zlepšovat průtok krve v mozku, regulovat hladinu cholesterolu a snižovat vysoký krevní tlak.

Slunečnicová a dýňová semínka

Obsahují omega-mastné kyseliny, vitamíny a bílkoviny. Ty dodají tělu potřebnou energii. Kromě toho jsou zdrojem tryptofanu, který je v těle přeměňován na serotonin. Ten pomáhá v boji proti úzkosti a depresím a zlepšuje naši náladu. Se zlepšením paměti a schopností myšlení je spojován také zinek, který semínka obsahují.

Borůvky

I tyto malé bobulky mají pozitivní vliv na mozek a myšlení. Obsahují vyšší množství fytochemikálií a antioxidantů, které pomáhají snižovat oxidační stres a neurodegenerativní procesy v mozku. Borůvky volně rostoucí v přírodě navíc obsahují vyšší množství antioxidantů a antokyanů, které pomáhají chránit mozek před neurologickými chorobami, do kterých patří i Alzheimerova nemoc.

Divoký aljašský losos

Obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin, které pomáhají zachovávat dobrou aktivitu mozku.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button