Otoky nohou nemusí být způsobeny jen teplým počasím nebo bodnutím hmyzu. Mnoho lidí trpí na otoky nohou i z jiných důvodů. Je to např. dlouhé sezení v práci a špatné stravování. Těžkost zápěstí, paží a nohou, tak může souviset i s nějakým zdravotním problémem.
Příznaky zadržování vody
Příčiny retence vody kolikrát souvisí i s různými zvyky a ne příliš konzistentními dietami. Jedna z možných příčin je i hormonální nerovnováha v průběhu menstruačního cyklu, těhotenství, menopauzy a PMS u ženy. Otoky leckdy způsobuje i nadměrný příjem soli, cukru a tuku a tělesná aktivita u mužů.
Zde jsou nejlepší způsoby, jak si lze pomoci a zbavit se nepříjemného pocitu tíhy v končetinách a nafouklého břicha, díky němuž se cítíte pomalí a unavení.
Potraviny s močopudným účinkem
Za nejlepší přírodní diuretika je považováno velké množství tekutin. Otoky zmírňuje pití zeleného čaje a brusinkového džusu ( cca 30 ml denně). Dále pak i jablečný ocet (dvě čajové lžičky jablečného octa zředěného ve sklenici vody – třikrát denně), ovoce a zelenina bohatá na vodu (vodní meloun, okurky a salát vám pomohou detoxikovat se). Nezapomeňte ani na chřest, jehož součástí je asparagin, což je alkaloid, který zlepšuje funkci ledvin. Kokosová voda udržuje rovnováhu elektrolytů a potraviny pestré na vitamíny A, také C (rajčata ) a síru (ředkvička, cibule, křen) jsou pro odstranění otoků vynikající.
Roli hraje příjem sodíku a draslíku
Jedním z největších problémů v jídelníčku moderního člověka je požívání vysokých hladin sodíku, což ztěžuje odstranění toxinů a draslík nestačí podporovat jejich vylučování.
Potraviny s draslíkem uvolňují nadměrné množství tekutin a současně chrání cévy před oxidačním poškozením. Jezte banány, jahody, meruňky, rajčata, červenou řepu, švestky a papáju. Můžete si vaše oblíbené ovoce přimíchat do jogurtu.
Nicméně, pokud máte problémy s ledvinami, nadměrné množství draslíku může vést k bolesti svalů a nepravidelnému srdečnímu rytmu.
Čaje z bylin s močopudnými vlastnostmi
Močopudné byliny mají antioxidační, antivirové a antiseptické účinky. Čaj z Medvědice lékařské ovlivňuje vylučování moči – navíc močové cesty čistí a dezinfikuje. Nálev se obvykle připravuje v kombinaci s jinými léčivkami, např. s listy břízy nebo s kořenem lékořice. Vysoký podíl kyseliny tříslové v Medvědici lékařské by mohl být obtížný pro zpracování žaludku, tak proto ta kombinace. Při detoxikaci organismu je dobré pít pampeliškový čaj nebo čaj z petržele.
A zde jsou další způsoby, jak ovlivnit zadržování vody
- Snižte příjem soli, cukru a tuku
- Sodík je pastí tekutin ve tkáních, a proto je třeba zabránit konzumaci produktů plných konzervantů a soli (konzervované potraviny, párky v rohlíku, těstoviny, salát ve sklenicích, různé salámy).
Postarejte se o své tělo a cvičte
Každý den můžete cvičit rychlou chůzi nebo trénovat doma po dobu 30 minut. Tímto způsobem stimulujete lymfu a „probudíte“ váš spící metabolismus.
Pravidelná hydratace
Když budete pít šest až osm sklenic vody denně a přidáte k tomu čerstvé ovoce a zeleninu, budete se cítit mnohem více fit. Doženete ztrátu důležitých živin a lépe hydratujete tělo.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.