Menopauza patří mezi přirozené fáze, jež se objevují v životě každé ženy. Oslabují se hormonální funkce vaječníků, zastaví se menstruační cyklus a žena ztrácí reprodukční schopnost. Počátek tohoto období je u každé ženy individuální. První příznaky se objevují mezi čtyřicátým a padesátým rokem života ženy.
Patří mezi ně návaly horka, noční pocení, bolesti hlavy, střídání nálad, přírůstek hmotnosti, úzkosti, deprese, snížení sexuálního apetitu nebo nepravidelný spánek. Tato negativa působí dyskomfort a proto ženy trpící těmito obtížemi hledají řešení, jak je zvládat. Vzhledem k tomu, že se jedná o přirozený proces, léčba je zaměřena spíše na zmírněný příznaků. Dají se využít prostředky klasické medicíny nebo přípravky alternativní. V každém případě je však důležitá konzultace s lékařem, jež zná váš zdravotní stav.
Alternativní způsoby v boji proti negativním příznakům menopauzy
Mohou to být některé druhy bylinek nebo potravin. Jedná se například o červený jetel, sóju a sójové produkty, pupalkový olej, lněné semínko nebo kozlík lékařský.
- Červený jetel
Tato kvetoucí bylinka obsahuje větší množství isoflavonů, což jsou fytoestrogeny. Mají obdobnou strukturu jako estrogen (ženský pohlavní hormon), jehož hladina v menopauze klesá. To má za následek již výše zmiňované negativní příznaky. Červený jetel může pomoci zmírnit především návaly horka a noční pocení. K dostání je jak samotný, tak i v bylinných čajových směsích.
- Olej z pupalky
Pupalka je kvetoucí rostlina jejíž domovinou je oblast Severní Ameriky. Pro výrobu oleje se používají její semena. Pupalkový olej pomáhá zmírňovat návaly horka a podporuje pocit pohody.
- Sója a sójové produkty
Sojové boby obsahují velké množství isoflavonů, stejně jako červený jetel. Mají tedy obdobné účinky. Kromě toho produkty ze sóji dodají tělu dostatek bílkovin.
- Lněné semínko
Obsahuje lignany, které fungují jako fytoestrogeny nebo antioxidanty. Pomáhají zmírňovat některé z negativních příznaků menopauzy mezi něž patří návaly horka nebo úbytek kostní hmoty.
- Kozlík lékařský
Tato bylinka má pozitivní vliv na naši psychiku, uklidňuje nervový stres a pomáhá zvládat psychické vyčerpáni. V kombinaci s meduňkou podporuje dobrý a kvalitní spánek. Není vhodný v kombinaci s léky na spánek, proti bolestem či úzkosti.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.