Levandule a její vůně neodmyslitelně patří k létu. Její nádherně fialové květy zdobí nejednu zahrádku a její vůně je přímo opojná. Pokud si ji chcete uchovat na dlouhou dobu, můžete si z ní vyrobit celou řadu produktů.
Co všechno můžete vyrobit z levandule?
Klasiku představují usušené květy vložené do plátěného sáčku. Ten můžete uložit do skříně s oblečením nebo se jej dát pod polštář. Bude se vám krásně usínat. Z levandule si však můžete připravit také levandulový sirup, levandulový olej nebo koupelovou sůl.
Levandulová sůl
Usušte květy levandule a oddělte od nich jednotlivá kvítka. Vsypte je do Epsomské soli a nechte 2 týdny uležet. Poměr suroviny je 1 polévková lžíce usušených květů levandule a 1/2 šálku soli. Do soli se uvolní éterické oleje obsažené v levanduli a krásně ji provoní. Vy si pak můžete připravit aromaterapeutickou koupel, která uvolní vaše tělo a podpoří relaxaci. Levandulová sůl působí pozitivně i na pokožku – pomáhá hojit kožní obtíže.
Levandulový sirup
Levandulový sirup můžete použít nejen pro přípravu lahodné letní limonády, ale dochutíte jím i letní koktejly nebo jej využijete při pečení dortů nebo pro přípravu ovocných sorbetů.
- Recept č. 1
Suroviny pro přípravu:
- 100 g sušených nebo čerstvých květů levandule
- 1 litr vody
- 2 bio citrony
- 1/2 lžičky kyseliny citronové
- 0,5 kg cukru
Postup přípravy:
Do hrnce vlijte vodu, přisypte květy levandule, vložte omyté a na kousky nakrájené bio citrony a kyselinu citronovou. Přiveďte k varu a vařte asi 20 minut. Po vychladnutí uložte na dva dny do lednice. Následně přelijte přes čisté plátýnko do hrnce, přisypejte cukr a vařte do zhoustnutí. Horký sirup přelijte do skleněné lahve, nechte vychladnout a uchovávejte v chladnu.
- Recept č. 2
Suroviny pro přípravu:
- 1 šálek vody
- 1 lžíce třtinového cukru
- 1 lžíce čerstvých levandulových květů
Postup přípravy:
Všechny suroviny vložte do hrnce, přiveďte k varu a rozmíchejte cukr. Snižte teplotu a vařte jednu minutu. Odstavte z ohně a nechte louhovat půl hodiny. Pak slijte přes plátýnko do skleněné nádoby. Po vychladnutí skladujte v lednici.
Levandulový olej
Levandulový olej připravíte louhováním květů levandule v nosném oleji. Doba louhování je minimálně jeden týden. Za nosný olej můžete použít olej extra panenský olivový, jojobový nebo mandlový. Záleží na tom, k čemu chcete levandulový olej používat. Pokud jej využijete v kuchyni na vaření či pečení, volte olej jedlý. Chcete-li jej používat na pokožku, zvažte, jaký druh oleje bude pro ni nejlepší.
Postup přípravy:
Nádobu naplňte do 3/4 levandulovými květy a zalijte nosným oleje. Všechny květy musejí být do oleje ponořené. Nádobu těsně uzavřete a uložte na slunné a suché místo. Ideální doba pro louhování jsou 2-3 týdny. Občas směs protřepejte, aby se snáze uvolnily éterické oleje, které jsou v levanduli obsažené. Po uplynutí potřebné doby přelijte olej s levandulí přes plátýnko. Hotový levandulový olej v dobře uzavíratelné nádobě uložte na suché, chladné a tmavé místo. Jeho trvanlivost se může lišit. Podívejte se na trvanlivost nosného oleje, který jste pro výrobu levandulového oleje používali.
- Využití levandulového oleje
Levandulový olej je šikovným pomocníkem při uvolňujících masážích, pro výživu a regeneraci pokožky, odpuzuje hmyz a u malých dětí podporuje lepší usínání.
Výhody levandule
Levandule je bylinka, která nám poskytuje celou řadu zdravotních výhod. Má protizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Obsahuje velké množství antioxidantů. Pomáhá mírnit bolest, hojit vyrážky nebo kousnutí hmyzem. Lze ji použít na popáleniny, škrábance nebo akné.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.