BylinkyPřírodní léčba

Pokud se vám urodilo hodně levandule, toto všechno z ní můžete vyrobit

Levandule a její vůně neodmyslitelně patří k létu. Její nádherně fialové květy zdobí nejednu zahrádku a její vůně je přímo opojná. Pokud si ji chcete uchovat na dlouhou dobu, můžete si z ní vyrobit celou řadu produktů.

Co všechno můžete vyrobit z levandule?

Klasiku představují usušené květy vložené do plátěného sáčku. Ten můžete uložit do skříně s oblečením nebo se jej dát pod polštář. Bude se vám krásně usínat. Z levandule si však můžete připravit také levandulový sirup, levandulový olej nebo koupelovou sůl.

Levandulová sůl

Usušte květy levandule a oddělte od nich jednotlivá kvítka. Vsypte je do Epsomské soli a nechte 2 týdny uležet. Poměr suroviny je 1 polévková lžíce usušených květů levandule a 1/2 šálku soli. Do soli se uvolní éterické oleje obsažené v levanduli a krásně ji provoní. Vy si pak můžete připravit aromaterapeutickou koupel, která uvolní vaše tělo a podpoří relaxaci. Levandulová sůl působí pozitivně i na pokožku – pomáhá hojit kožní obtíže.

Levandulový sirup

Levandulový sirup můžete použít nejen pro přípravu lahodné letní limonády, ale dochutíte jím i letní koktejly nebo jej využijete při pečení dortů nebo pro přípravu ovocných sorbetů.

 • Recept č. 1

Suroviny pro přípravu:

 • 100 g sušených nebo čerstvých květů levandule
 • 1 litr vody
 • 2 bio citrony
 • 1/2 lžičky kyseliny citronové
 • 0,5 kg cukru

Postup přípravy:

Do hrnce vlijte vodu, přisypte květy levandule, vložte omyté a na kousky nakrájené bio citrony a kyselinu citronovou. Přiveďte k varu a vařte asi 20 minut. Po vychladnutí uložte na dva dny do lednice. Následně přelijte přes čisté plátýnko do hrnce, přisypejte cukr a vařte do zhoustnutí. Horký sirup přelijte do skleněné lahve, nechte vychladnout a uchovávejte v chladnu.

 • Recept č. 2

Suroviny pro přípravu:

 • 1 šálek vody
 • 1 lžíce třtinového cukru
 • 1 lžíce čerstvých levandulových květů

Postup přípravy:

Všechny suroviny vložte do hrnce, přiveďte k varu a rozmíchejte cukr. Snižte teplotu a vařte jednu minutu. Odstavte z ohně a nechte louhovat půl hodiny. Pak slijte přes plátýnko do skleněné nádoby. Po vychladnutí skladujte v lednici.

levandulový olej

Levandulový olej

Levandulový olej připravíte louhováním květů levandule v nosném oleji. Doba louhování je minimálně jeden týden. Za nosný olej můžete použít olej extra panenský olivový, jojobový nebo mandlový. Záleží na tom, k čemu chcete levandulový olej používat. Pokud jej využijete v kuchyni na vaření či pečení, volte olej jedlý. Chcete-li jej používat na pokožku, zvažte, jaký druh oleje bude pro ni nejlepší.

Postup přípravy:

Nádobu naplňte do 3/4 levandulovými květy a zalijte nosným oleje. Všechny květy musejí být do oleje ponořené. Nádobu těsně uzavřete a uložte na slunné a suché místo. Ideální doba pro louhování jsou 2-3 týdny. Občas směs protřepejte, aby se snáze uvolnily éterické oleje, které jsou v levanduli obsažené. Po uplynutí potřebné doby přelijte olej s levandulí přes plátýnko. Hotový levandulový olej v dobře uzavíratelné nádobě uložte na suché, chladné a tmavé místo. Jeho trvanlivost se může lišit. Podívejte se na trvanlivost nosného oleje, který jste pro výrobu levandulového oleje používali.

 • Využití levandulového oleje

Levandulový olej je šikovným pomocníkem při uvolňujících masážích, pro výživu a regeneraci pokožky, odpuzuje hmyz a u malých dětí podporuje lepší usínání.

Výhody levandule

Levandule je bylinka, která nám poskytuje celou řadu zdravotních výhod. Má protizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Obsahuje velké množství antioxidantů. Pomáhá mírnit bolest, hojit vyrážky nebo kousnutí hmyzem. Lze ji použít na popáleniny, škrábance nebo akné.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button