Pokud jsme nachlazeni, hledáme schůdné varianty, které nám v boji s nachlazením pomohou. Jednou z možností jsou prostředky přírodního charakteru. Lidé je v boji proti bakteriím a virům používají od dob dávno minulých. Nejen, že pomáhají viry a bakterie ničit, ale také podporují náš imunitní systém. Přinášíme tipy na některé z nich.
Oregano
Ukazuje se, že tato příjemně vonící rostlinka nabízí nejen pikantní chuť, kterou jistě řada z nás využívá při vaření. Olej z oregana připravovaný má, kromě jiného, také antivirové účinky.
Echinacea
Patří mezi velmi populární antivirové bylinky. Kromě toho, že posiluje náš imunitní systém tím, že stimuluje produkci buněk pomáhajících v boji proti infekcím, také obsahuje fytochemikálie, které bojují proti infekcím a jakmile se v našem těle objeví, pomáhají je snižovat.
Česnek
Toto přírodní antibiotikum není třeba představovat. Jeho používání jako léčebného prostředku má velmi dlouhou historii. Některé studie prokázaly, že má schopnost bojovat proti viru chřipky a nachlazení.
Bezinky
Pomáhají v boji proti horečce a většinou se užívají v kombinaci s echinaceou. Také mají schopnost posilovat náš imunitní systém. Můžeme si z nich připravit lahodný sirup nebo čaj. Patří mezi suroviny určené pro výrobu chutných marmelád.
Listy olivovníku
Obsahují oleuropein, který inhibuje šíření virů tak, že jim nedovolí připojit se ke zdravým buňkám. Pokud jsou některé druhy virů vystaveny účinkům oleuropeinu v raném stádiu, může dojít ke snížení jejich infekčního potenciálu.
Zázvor
Kromě toho, že pomáhá v boji proti virům, je také vynikajícím prostředkem snižujícím nevolnost a podráždění žaludku, které se také může objevit v boji proti virům. Blokuje připojení virů na místa, která jsou již infikována. Větší účinky má zázvor čerstvý.
Kořen lékořice
Díky svým antivirovým účinkům se jeho používání objevuje již ve starověké čínské medicíně. Některé sloučeniny v kořeni obsažené mají extrémně vysokou účinnost, co se podpory imunity a antivirových účinků týká.
Měsíček lékařský
Jeho květy pomáhají v boji proti virům tím, že snižují jejich množení. Kromě toho snižují výskyt infekcí a zánětů a mají hojivé účinky.
Jak používat antivirové byliny
Nabízí se různé možnosti využití. Nejčastěji se však jedná o čaje nebo éterické oleje. Níže ještě naleznete další tipy.
- Čaje
Postačí si vybrat jakoukoli z výše uvedených rostlinek, do šálku dát 1 polévkovou lžíci čerstvé nebo sušené rostliny, zalít horkou vodou a pod pokličkou nechat louhovat po dobu 10-15 minut. Pro dochucení můžeme použít med, který účinky čaje ještě zvýší.
- Éterické oleje
Připravíme si směs ze 2 kapek námi zvoleného éterického oleje a oleje nosného (kokosový, jojobový) a vetřeme do chodidel nebo pokožky hrudníku. Také éterický olej mlžeme přidat do své koupele.
- Difuzor
Ideální pomocník pro éterické oleje. Postačí do něj nakapat 7 kapek zvoleného oleje, ten se bude postupně uvolňovat do ovzduší. Alternativou pak mže být vdechování páry s obsahem éterického oleje.
- Strava
Česnek, zázvor, kořen lékořice, oregano nebo bezinky můžeme také velmi snadno zařadit do svého jídelníčku. Lze jimi dochucovat celou řadu pokrmů.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.