BylinkyZdraví

Plevel s léčivými účinky – podpoří metabolismus, pomůže s hojením ran

Plevel na zahrádce nemá rád žádný zahrádkář. Některé druhy plevelnatých rostlin však mají i léčivé účinky. Mezi takové patří i některé druhy ptačince.

Ptačinec prostřední

Někdy se můžeme setkat s názvem ptačinec žabinec. Tuto jednoletou rostlinku bychom mohli spatřit nejen v lesích, ale i na polích, vinohradech, v záhonech nebo zahradách. Jedná se o velmi rozšířený druh plevele, kterého se jen těžko zbavujeme. Vytváří velmi hustý porost zelených lístků svěží barvy, téměř na každém místě, kam se dostane. Jeho bílé květy se objevují téměř po celý rok(nejvíce však během během března až května), včetně mírnějších zim a to díky jeho krátké vegetační době. Na jedné rostlině vždy dozrává velké množství semen, která klíčí postupně. Jestliže chováte papouška nebo andulky, můžete jim žabincem zpestřit stravu. Stejně tak jej uvítají i slepice.

Využití v lidovém léčitelství

Objevuje se v tradiční medicíně v oblastech Asie a Afriky, kde se využívají jeho listy pro přípravu odvarů jako prostředků proti respiračním obtížím, problémům spojeným s trávicím traktem nebo pro hojení ran objevujících se na pokožce. Obsahuje flavonoidy, saponiny a taniny a díky tomu by mohl mít účinky antibakteriální a protizánětlivé. Kvetoucí nať sbíraná na konci dubna se používá pro lisování šťávy. Ta vykazuje účinky močopudné a také pomáhá upravovat metabolismus. Kromě toho pozitivně působí na poškozenou kůži a využívá se pro přípravu obkladů při obtížích spojených s revmatismem.

Ptačinec velkokvětý

Jedná se o vytrvalou bylinku, která je hojně rozšířená téměř po všech oblastech Evropy. Vyhledává spíše sušší listnaté nebo smíšené lesy. Vytváří trsy, které mají tenký a plazivý oddenek. Květy se objevují na dlouhých květních stopkách během dubna až května. V lidovém léčitelství se tento druh ptačince používal pro přípravu výplachu určeného pro oči.

Ptačinec bahenní

Tento druh ptačince patří mezi ohrožené. Setkat bychom se s ním mohli na slatinných loukách nebo v mokřinách.

Ptačinec hajní

Ptačinec hajní se na našem území objevuje převážně v oblastech pahorkatin a hornatin. V případě nížin jsou to místa vlhká a stinná, především lužní lesy nebo místa s prameništěm.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button