Dýně jsou oblíbeným ovocem mnoha lidí zejména na podzim a v zimě. Jelikož dozrávají právě na podzim, mohou být úspěšně zachovány až do jara.
Dýně jsou často používány k přípravě dezertů, polévek a šťáv. My budeme hovořit o dýních a jejich léčivých vlastnostech. Vnitřek jedlé dýně má žluto-oranžovou barvu. Je bohatý na antioxidanty a beta karoten (provitamin A), minerální látky (zejména zinek a draslík), vitamíny (E, C, B) a vlákninu.
Pravidelná konzumace dýně dodává tělu ochranu před škodlivými účinky volných radikálů. Dýně také zabraňuje předčasnému stárnutí organismu, kardiovaskulárnímu onemocnění, degeneraci tkání očí a vzniku šedého zákalu. Díky zinku podporuje hustotu kostí – může sloužit jako dobrý spojenec v boji proti osteoporóze. Dýně reguluje trávení, takže se doporučuje pro lidi, kteří mají žaludeční problémy. Působí jako projímadlo a je tedy vhodná při zácpě.
Kromě toho je pravděpodobně méně známou skutečností, že vnitřek dýně obsahuje aminokyselinu L-tryptofan. Ten stimuluje sekreci serotoninu v těle a způsobuje dobrou náladu a pocit štěstí, i proto denní konzumace dýní můžete zabránit vzniku deprese a zachovat si veselý stav mysli.
Dýňová semena mohou snižovat tvorbu ledvinových kamenů, pokud se konzumují v množství 5 až 10 gramů každý den. Jsou plná zinku a nyní se často přidávají do přírodních léků, které se používají na zvětšenou prostatu. Minerály jsou navíc nezbytné pro správný růst a vývoj dětí.
Dýňový olej ze semen
Dýňový olej je zdrojem vitamínu A (beta-karoten), B1, B2, C, D, E, K, zinku (což vysvětluje jeho přínos pro zdraví prostaty), draslíku, železa, hořčíku a rostlinných antioxidantů. Kromě toho, že je dýně užitečná pro zdraví mužů, olej z ní přispívá k posílení imunitního systému a snižuje hladinu cholesterolu.
Také chrání před škodlivými účinky volných radikálů a má pozitivní vliv na srdce, krevní tlak a další důležité funkce v těle. Vzhledem k vysokému podílu a množství esenciálních mastných kyselin, vitamínu E a beta-karotenu, je dýně užitečná v péči o pokožku. Je tradičně používána jako doplněk různých kosmetických přípravků.
Za normálních okolností se dýňový olej používá na vaření a smažení. Je však také vynikající a zdravý v zálivce, které dodává příjemnou chuť podobající se vlašským ořechům.
Dýňový džus
Dýňový džus je dobrý na ledviny, stimuluje trávení a dobrou náladu. V lidové medicíně se doporučuje pít lidem s kardiovaskulárními problémy. Chcete-li využívat jeho výhod, měli byste konzumovat 1 dl čerstvě vymačkané šťávy každý den.
Zde je jednoduchý recept na dýňový džus, který si můžete připravit i v zimě. Nicméně, měli byste vědět, že má poněkud méně léčivých vlastností, než čerstvá šťáva.
Příprava:
Budete potřebovat 3 kg vnitřku dýně nakrájené na kostičky, 2 kg cukru a 7 litrů vody. Kousíčky dýně poduste, dokud nejsou pěkně měkké. Horkou směs rozmixujte mixérem a nalijte do skleněných lahví. Nádobky uzavřete celofánem a zabalte do deky. Nechte takto působit přes noc, než se šťáva úplně nevychladí. Potom uložte sklenice na tmavé místo.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.