HubnutíJídlo a receptyZdraví

Patříte mezi milovníky rýže? Pak rozhodně ochutnejte tu divokou

Nejedná se o pravou rýži, ale o semena vodní trávy. Někdy se také můžeme setkat s názvem indiánská rýže. Tyto trávy mají svoji domovinu v oblastech Severní Ameriky, v okolí Velkých jezer. Jako potravinu ji používali již místní domorodci v dobách dávno minulých. V současné době bývá velmi často přidávána do dalších druhů rýže.

Zdravotní přínosy

Divoká rýže obsahuje velké množství vitamínů, především skupiny B, aminokyseliny, bílkoviny, vlákninu a minerály.

Má pozitivní vliv na srdce a celou kardiovaskulární soustavu, pomáhá snižovat obsah špatného cholesterolu v těle, podporuje dobré trávení a správnou činnost celé trávicí soustavy. Také má účinky antioxidační, podporuje imunitní systém a je vhodnou potravinou během redukční diety.

Díky obsahu celé řady minerálů, mezi něž patří fosfor, udržuje naše kosti a klouby pevné.

Díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhá v boji proti volným radikálům, které způsobují celou řadu zdravotních obtíží. Volné radikály vznikají jako nebezpečné vedlejší produkty během metabolismu.

Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny pozitivně působí na zažívací soustavu a podporuje hubnutí.

Podporuje peristaltiku střev, což je dobrá prevence v boji proti zácpě a nadýmání.Vzhledem k tomu, že obsahuje vitamín C v poměrně velkém množství, podporuje činnost imunitní soustavy, především stimuluje tvorbu bílých krvinek, které mají velký podíl na obranyschopnosti našeho organismu.

Díky obsahu bílkovin pozitivně ovlivňuje tvorbu svalové hmoty.

Využití divoké rýže

Před použitím je potřeba ji přebrat a propláchnout, zbaví se tak případných nečistot. Velké uplatnění nachází především jako součást rizota a to jak masového, tak i zeleninového. Použít ji lze do zeleninových salátů. Má výraznější a jemně oříškovou chuť.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button