Jídlo a receptyPřírodní léčba

Ostropestřec mariánský nejen pro zdravá játra

Ostropestřec mariánský je bylina, která má pozitivní vliv především na naše játra. Užívají se semena a to celá, mletá, v nálevu, odvaru nebo olejovém či alkoholovém extraktu. Pokud semena drtíme, nesmí se dostat do kontaktu s kovem, jinak dochází k ničení účinných látek.

Odvar ze semen

Suroviny pro přípravu:

  • 2 lžičky semen ostropestřce
  • 200 ml studené vody

Postup přípravy:

Semena zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu a vaříme po dobu 20 minut. Následně odstavíme z plamene, necháme zchladnout, scedíme a pijeme. Pokud chceme, aby došlo k lepšímu vstřebávání silymarinu, což je účinná látka obsažená v rostlině, je vhodné odvar pít s jídlem či bezprostředně po něm.

Olej

Suroviny pro přípravu:

  • drcená semena – 1 díl
  • olej ( slunečnicový, olivový) – 4 díly

Postup přípravy:

Drcená semena vsypeme do oleje a necháme macerovat po dobu dvou týdnů. Po uplynutí potřebné doby směs přefiltrujeme pře husté sítko nebo plátýnko a uchováváme v tmavé lahvi a v chladu.

Lze jej užívat nejen jako lék, ale také pro dochucování zeleninových salátů. Pozitivní vliv na játra mají i koupele. Postačí, když do vody přidáme 5-7 lžic oleje. Koupel by měla trvat alespoň 15 minut.

Tinktura

Suroviny pro přípravu:

Připravíme si množství dle velikosti nádoby.

  • namletá či drcená semena
  • lékárenský líh nebo vysokoprocentní alkohol

Postup přípravy:

Připravíme si skleněnou nádobu, kterou naplníme do poloviny rozdrcenými semínky ostropestřce a zalijeme dvojnásobným množstvím lihu nebo alkoholu. Dva týdny necháme macerovat. Po uplynutí potřebné doby vzniklou směs přelijeme přes jemné sítko do nádobky z tmavého skla.

Užívání – 2-3x denně 30 kapek. Tinkturu lze využít proti stresu a úzkosti, při únavě a vyčerpání.

POZOR tinktura obsahuje alkohol, není tedy vhodná pro každého.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button