Bylinky

Orsej jarní je úžasná jedovatá léčivka

Orsej jarní (Ficaria verna) patří mezi bylinky z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Je to trvalá léčivka, která se používá jako bylinná medicína již od starověku. Původem je z Evropy a východní Asie. Pro okrasné účely byla zavedena také v Severní Americe, nyní ale už je naturalizovaná i ve východní části Kanady.

Pokud orsej jarní konzumujeme syrovou, je jedovatá. Může způsobit také poměrně velké problémy na pastvě určenou pro hospodářská zvířata, jako jsou koně, krávy či ovce. Z tohoto důvodu se orsej často považuje za nežádoucí a škodlivý plevel. Když zraje, její listy se stávají jedovatými. Proto je potřeba sklízet mladé listy rostliny, nebo je jíst vařené.

Trochu historie

Jméno rodu pochází ze středověkého rostlinného názvu pravděpodobně ze slova Ficus, protože hlízy se trochu podobají fíkům. Má také svůj keltský název grian, což znamená slunce a odkazuje to na uzavírání květů přes noc.

Popis rostliny

Orsej je nízkorostoucí trvalá bylinka, která roste do výšky v rozsahu 10 až 30 centimetrů. Roste na mnoha stanovištích, včetně lesů, živých plotů, hřbitovů, silnic, louk, v zahradách a pustinách a na březích potoků, přímořských listnatých lesů, vodních louk, živých plotů, dřevin, parků a dvorů. Rostlina preferuje půdu, která obsahuje hlinitý, bahenní nebo vápenatý písek. Má silné hlízovité kořeny, které jsou až 3 cm dlouhé. Stopky jsou vzpřímené (někdy vzestupné), rozvětvené, lysé. Drobné krémově zbarvené cibule se vyrábějí v kmenových stopkách a projevují se později v období květu. Husté hlízy podobné prstům jsou produkovány kořeny a jsou snadno vidět, když se rostliny vytáhnou nahoru.

Listy

Listy jsou střídavé, lysé, lesklé, srdcovitého tvaru a tmavě zelené. Tvoří růžici s hladkými až hrubými ozubenými okraji. Čepel je široce vejčitá – trojúhelníkového tvaru.

Květy a plody

Květ se skládá z osmi lesklých, máslově žlutých lístků, které jsou uspořádány v rozetové formě a jsou vidět jednotlivě na jemných stoncích stoupajících nad listy. Vnitřní okvětní lístky jsou spárovány. Uprostřed květu jsou drobné květy, které jsou velmi nenápadné. Kvetení nastává od března do května. S tím, jak stárnou, jsou květy stále více tmavé. Květiny se před deštěm uzavírají. Uzavírají se i za pěkného počasí, a to od 17. hodiny až do rána. Okvětní lístky jsou na spodní straně zelené a přímo zavírají květy, které jsou tak nenápadné. Květiny jsou někdy označovány jako poslové jara. Když kvetou, vytváří zelený koberec se žlutými tečkami, rozprostřený přes lesní podlahu.

Orsej jarní
Orsej jarní

Pěstování rostliny

Tuto rostlinu můžete pěstovat ve všech druzích světla, vlhkosti a půdních podmínek. Schopnost přežít v mnoha různých mikroklimatech není invazivní. Tato rostlina se rozděluje a šíří sama prostřednictvím tzv. monokultury. To znamená, že v dané oblasti roste pouze jeden druh. I když schopnost rostliny rychle se šířit z ní dělá agresivní rostlinu, být agresivní nemusí nutně označovat rostlinu jako invazivní.

Sklizeň

Sklizeň rostliny musí nastat ještě před začátkem zrání, protože pak jsou všechny části rostliny jedovaté. Jedovatosti se lze zbavit vařením nebo sušením rostliny.

Orsej v kuchyni

Protože je orsej v době zrání jedovatý, vždycky jej používejte pouze po převaření nebo pod dohledem zkušeného bylinkáře. Raději neriskujte a nekonzumujte syrové listy, které by vám v lepším případě mohly přivodit bolesti břicha. Nebo si tuto bylinku zvolte pro zevní použití. Mladé listy můžete konzumovat také syrové nebo vařené v pokrmech například místo špenátu. První listy na jaře jsou skvělé pro přípravu vynikajícího salátu. Také cibule této rostliny lze vařit a používat jako zeleninu. Pupeny květů se dají použít jako kapary. Vyzkoušejte například recepty uvedené níže.

Smažené cibulky rostlina

Malé cibulky kořene se vaří několik minut ve vroucí vodě a poté se podávají s olivovým olejem a samozřejmě mořskou solí. Cibulky lze smažit nebo vařit.

Úleva na hemeroidy a lék na zácpu

Pokud vás trápí zácpa, může zapříčinit také vznik hemeroidů. Na obě tato onemocnění lze použít jedinou bylinku – orsej jarní! Stačí když 250 g listů této rostliny povaříte v 500 ml vody. Poté směs přefiltrujte přes jemné plátýnko a vypijte. Problémy s hemeroidy můžete mít vyřešené za měsíc.

Orsej jarní
Autor fotograrie: Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0, Link

Zdravotní účinky orseje

Rostlina se již tradičně používala jako léčba na hemeroidy, a to zejména v Anglii už v tudorovském období. To ale není její jediné použití:

Léčba hemeroidů

Jako lék na hemeroidy se rostlina používá jak externě, tak i interně. Vnitřně se kořeny rostliny používají k přípravě bylinného čaje. Tato praxe je obvykle patrná v lidovém lékařství. Zvnějšku se na postiženou oblast aplikují obklady obsahující drcený extrakt byliny spolu s drceným ledem. Častokrát se orsej používá společně s aloe vera do obkladů, nebo se z nich vytváří krém na nejrůznější kožní problémy. Kromě toho pomáhá orsej také při bolestech, které hemeroidy provázejí. Říká se, že bylina účinně pomáhá omezovat krevní cévy a snižuje krvácení.

Antimykotika

Čerstvá rostlinka obsahuje fotochemický protoanemonin, který má fungicidní účinky. Vysušená rostlina neobsahuje protoanemonin.

Proti kurdějím

V minulosti byly mladé listy bohaté na vitamín C požívány jako salát a používány k léčbě kurdějí. Starší listy nelze použít, protože obsahují toxin protoanemonin. Pupeny rostliny lze použít jako náhradu za kapary.

Další použití

Rostlina je také aplikována externě na perineální poškození po porodu. Nejvhodnější mast byla doporučena pro vnější abscesy atd., připravovala se z orseje a jiných bylin, jako je například jitrocel. Externě se používá pro svalový revmatismus, ischias. Je velmi vynikající jako alternativní lék na nemoci sliznice, stavy tlustého střeva, horečky, choleru i úplavici. Je také vynikajícím čističem krve. Pro děti je dobrý v tom smyslu, že může pomoci zmírnit průjem. Může být také použit ve spojení s třezalkou tečkovanou pro zmírnění svědění a pálení hemeroidů.

Orsej jarní
Autor fotografie: I, Jörg Hempel, CC BY-SA 2.0 de, Link

Jedovatá ale účinná bylinka

Tuto rostlinu byste v syrovém stavu měli používat jen v případě, že jste si opravdu jistí, že ještě není zralá. Jinak hrozí riziko otravy. Pokud si nejste jistí, raději rostlinu používejte vždy tepelně zpracovanou nebo externě. Tato rostlina může být také potenciálním nebezpečím pro vaše domácí zvířata a děti. Dobře si proto její pěstování rozmyslete. Když už se ji ale naučíte používat, získáte velmi silného pomocníka na celou řadu neduhů.

Zdroje

Orsej jarní – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Orsej_jarn%C3%AD

Ficaria verna – Wikipedia. [online]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Ficaria_verna

A Modern Herbal | Celandine, Lesser. Botanical.com [online]. Dostupné z: https://botanical.com/botanical/mgmh/c/celles44.html

Lesser celandine | www.gardenorganic.org.uk. www.gardenorganic.org.uk | [online]. Dostupné z:https://www.gardenorganic.org.uk/weeds/lesser-celandine

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button