Jídlo a receptyPřírodní léčba

Orsej jarní bylina nejen starodávných šamanů

V dávných dobách se tato nenápadná bylinka používala při obtížích oběhového aparátu. Šamani jí přikládali velkou moc a své uplatnění nachází i v lidovém léčitelství a to díky velkému obsahu vitamínu C, který má antioxidační účinky, pomáhá v boji proti trombóze, snižuje krevní tlak, posiluje imunitu a v neposlední řadě podporuje resorbci železa ve střevech.

V minulosti byla používána jako prevence proti vzniku kurdějí a při léčbě hemoroidů.

POZOR při špatném dávkování může orsej jarní vyvolat alergické reakce, otravu či podráždění žaludku a zažívací soustavy. Je tedy potřeba pečlivě dodržovat předepsané dávkování. Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, je potřeba konzultace s lékařem.

Orsej jarní v lidovém léčitelství

K léčebným účelům se využívají kořeny a listy, které se sbírají na jaře, před začátkem květu. Vzhledem k tomu, že se rostlinka se objevuje brzy na jaře, je ideální pro jarní očistu krve, látky v ní obsažené podporují rychlejší látkovou výměnu.

Mast na hemoroidy

Suroviny pro přípravu:

  • 200 g lékárenské vazelíny
  • 2 lžíce čerstvých a nastrouhaných křenových hlíz

Postup přípravy:

Vazelínu rozpustíme ve smaltovaném hrnci, přidáme nastrouhané hlízy, směs vaříme pozvolna po dobu 10 minut, následně přelijeme přes plátýnko do připravených nádobek a necháme ztuhnout.

Použití:

Mast je vhodná jako prostředek na zmírnění bolestivého tlaku při výskytu hemoroidů a brání krvácení.

Použití v kuchyni

Orsej jarní můžeme používat v kuchyni při přípravě jarních salátů. Pro použití jsou vhodné mladé rostlinky před květem.

Bylinkové nudle do polévky

Suroviny pro přípravu:

  • 120 ml mléka nebo podmáslí
  • 60 g celozrnné mouky
  • 1 vejce
  • sůl dle chuti
  • 1 lžíce listů nakrájených na jemno

Postup přípravy:

Z uvedených surovin vypracujeme těsto řidší konzistence a smažíme na pánvi jako palačinku. Následně nakrájíme na širší pruhy, které vložíme do talíře a přelijeme vývarem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button