Máta peprná je bylinka, která se pro své léčivé schopnosti i lahodnou chuť používala již ve starobylém Egyptě. Dokonce byla objevena i v hrobkách faraonů.
Máta v lidovém léčitelství
Obklady na bolesti hlavy
Suroviny pro přípravu:
- 1 díl levandule
- 2 díly máty
- 1 lžíce majoránky (nemusí být)
Postup přípravy:
Bylinky řádně promícháme. Povaříme v 0,5 litru vody, necháme vychladnout a přelijeme. Vzniklou směs použijeme jako obklad, který necháme působit po dobu 30 minut.
Nálev – kloktadlo
Suroviny pro přípravu:
- 1 hrst listů
- 1/2 l vařící vody
Postup přípravy:
Listy zalijte vařící vodou, nechte 15 minut louhovat a následně slijte. Vlažný odvar lze použít na vyplachování či kloktání při bolestech zubů. Zánětu dásní či zápachu z úst.
Masážní olej
Suroviny pro přípravu:
- 1 hrnek mořské soli
- 1/3 hrnku olivového oleje
- 6 – 8 kapek mátového esenciálního oleje
Postup přípravy:
Smícháme všechny suroviny a vzniklou směsí masírujeme chodidla po dobu 5 – 10 minut. Následně řádně opláchneme. Sůl má účinky peelingové, mátový olej relaxační.
Ocet proti lupům
Suroviny pro přípravu:
- snítka máty
- snítka rozmarýnu
- 1/4 l jablečného octa
Postup přípravy:
Bylinky naložíme do jablečného octa, necháme minimálně týden odstát a následně slijeme. Vzniklou směs používáme jako oplach po umytí vlasů.
Mátový olej
Suroviny pro přípravu:
- 50 g máty – mladých, ještě nekvetoucích částí rostlin
- 1/4 l kvalitního oleje
Postup přípravy:
Rostliny nasekáme na jemno, vložíme do zavařovací sklenice, zalijeme olejem, dobře uzavřeme a necháme po dobu 14 dnů louhovat. Následně scedíme a vzniklou směs uchováváme dobře uzavřenou na chladném místě.
Použití:
Olej používáme na inhalaci při celé řadě zdravotních obtíží. Patří k nim rýma, zahlenění, kašel, záněty průdušek a nosních dutin. Pokud se objeví migrény či bolesti hlavy, lze olejem potírat čelo. Olej můžeme také používat na pohmožděniny, při výskytu ekzému a na potírání míst postižených revmatismem.
Máta v kuchyni
- Mátový sirup
Suroviny pro přípravu:
- 500 ml vody převařené, vychladlé vody
- 350 g cukru
- 3 hrsti čerstvé máty
- šťáva z 1 citronu
Postup přípravy:
Listy otrháme, díme do nádoby, přelijeme převařenou a vychladlou vodou a necháme do druhého dne louhovat. Následně scedíme do kastrolu, přidáme cukr a zahříváme, necháme přejít varem a odstavíme z plamene. Po vychladnutí přidáme citronovou šťávu. Skladujeme v chladnu a můžeme používat na přípravu limonády, mátového čaje nebo na dochucení čajů bylinkových.
Mojito (nealko)
Suroviny pro přípravu:
- 1 lžíce hnědého cukru
- 1 limetka
- 20 ml limetkové šťávy
- sodovka
- 9 kusů máty
- 9 lístků máty
Postup přípravy:
Do sklenice vsypeme cukr, nakrájenou limetku a vše společně nadrtíme. Přidáme lístky máty, ledovou tříšť, šťávu z limetky, sodovku a vše promícháme barovou lžičkou. Před podáváním dozdobíme lístky máty.
Mátový salát
Suroviny pro přípravu:
- 1 salátová okurka
- 1 bílý jogurt
- 1 stroužek česneku
- svazek čerstvé máty
- 1/2 červené cibule
- šťáva z 1 citronu
- sůl a pepř dle chuti
Postup přípravy:
Okurku oloupeme a nakrájíme na kostičky. Lístky máty pokrájíme na drobno a smícháme s jogurtem, přidáme prolisovaný česnek, sůl, pepř a citronovou šťávu. Vzniklou směsí polijeme okurky a necháme vychladit. Před podáváním posypeme na drobno nakrájenou cibulkou.
Jahodový sorbet
Suroviny pro přípravu:
- 100 g cukru
- svazek čerstvé máty
- 500 g jahod (čerstvých nebo mražených)
- šťáva z jednoho citronu
- 100 ml vroucí vody
Postup přípravy:
Cukr smícháme s vroucí vodou a na mírném ohni ohříváme tak dlouho, dokud se nerozpustí. Následně přidáme snítky máty, odstraníme z plamene a necháme odstát po dobu 15 minut. Po uplynutí potřebné doby snítky máty vyjmeme. Rozmixujeme jahody, přidáme citronovou šťávu a vzniklý mátový sirup. Vše vložíme asi na jednu hodinu do mrazáku. Můžeme podávat.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos