Jídlo a receptyZdraví

Najděte si 3 dny na kvalitní jarní detox

Ach ty toxiny! Zase trápí náš organismus a my to odnášíme ve formě neustálé únavy, špatné pleti, zlého trávení a dalších problémů. Jak s nimi tedy můžeme zatočit, abychom se s nadcházejícím jarem cítili dobře a pomalu z nás odešlo vše špatné, co jsme stihli přes zimu vstřebat?

Je třeba radikální krok – a tím je jarní detox – uvidíte, jak vám tělo poděkuje a vy se budete cítit jako znovuzrození. A to vše jen za tři dny! Že to zní neuvěřitelně? Nechte se inspirovat.

Co jsou vlastně toxiny a kde se v nás berou?

Za tvorbu toxinů si můžeme vlastně sami – a to nezdravou stravou. Holt, „každá sranda něco stojí“, takže když si chceme dopřát, bude nás to prostě něco stát. Největším problémem jsou živočišné bílkoviny, které jsou obsaženy hlavně v mase. Právě z nich se v našem těle usazují ty neodbytné odpadní látky, které je velice složité následně odbourat.

Fakt, že se cítíte unavení a takoví těžcí je způsoben tím, že se vám na stěnách buněk vytváří povlak, který dokáže výrazně zpomalit metabolismus. Navíc maso, které kupujeme v supermarketu, pochází z hromadných chovů, tudíž obsahuje navíc těžké kovy a zbytky léků. A tohle všechno vy společně s masem konzumujete.

Vláknina

Její nedostatek je dalším velkým problémem. A řešení je také vcelku jednoduché. Je třeba omezit bílé pečivo plné bílé mouky a vyměnit ho za pečivo celozrnné. Když do svého jídelníčku navíc zakomponujete i trochu zeleniny, peristatický pohyb vašich střev se zrychlí, a vy se tak dokážete alespoň částečně zbavit odpadního materiálu, který je v nich uložen za hodně dlouhou dobu.

Jak na ten správný detox?

Detoxikačních programů existuje pestrá škála. Nedoporučujeme se zaměřit na ty radikální, které by vám mohli i uškodit namísto toho, aby vám pomohly, ale volit spíše umírněnější formu. Rádi vám poradíme jak na to – a bude to trvat pouhé tři dny. Takže – uvolněte se, tři dny si vezměte volno a hurá na to!

Důležitá zelenina

Nezaměřujte se pouze na zeleninu syrovou – buďte kreativní – vařte si polévky, připravujte saláty či ratatouille nebo si ji třeba ugrilujte. Můžete je posypat bylinkami nebo dokonce ořechy. Fantazii se meze nekladou. K pití si dávejte zásadně filtrovanou vodu ochucenou čerstvou limetkou s domácím medem či stévií.

Ještě lépe uděláte, když si připravíte zeleninovou či ovocnou šťávu. Nejoblíbenější je mrkvovo-pomerančová šťáva či jablka s červenou řepou.

Co nejíst?

V první řadě úplně zapomeňte na maso – a to i kuřecí či rybí. Je třeba se také vzdát bílého pečiva, sladkostí, vajíček, sýrů a hlavně polotovarů. Pokud vás začne honit mlsná, šáhněte po ovoci, tím nic nezkazíte. Další složky, které musíte naprosto vypustit, jsou alkohol, mléko, bublinkové limonády, kofeinové nápoje či černý čaj. Pokud pravidelně pijete kávu, tak s jejím omezováním začněte postupně již týden dopředu. Pokud byste její konzumaci omezili ze dne na den, mohlo by vám to způsobit nervozitu a velkou bolest hlavy.

Kdy jíst?

Na jídlo si nemusíte připravovat žádný harmonogram, stačí se najíst, když máte prostě hlad. Každopádně, je velice důležité, abyste každé sousto důkladně přežvýkali a vnímali jeho chuť a vůni.

Jak se při detoxu chovat?

Nejdůležitější věcí je, abyste se věnovali pouze sami sobě – to znamená nekompromisní vypnutí telefonu, žádná televize či počítač – všechny tyto věci vydávají zvuky – a právě ty musíte maximálně omezit. Zkuste si třeba číst. Uvidíte, jak se v tichosti odreagujete od běžných problémů. Věnujte se pouze tomu, co je pro vás příjemné a co jste neustále odkládali – a ne, drhnutí podlah do této kategorie rozhodně nepatří. Raději si dopřejte příjemnou dlouhou procházku do uklidňujícího prostředí, jako je například park či les, který vás dokáže dobít energií svou zelení a čerstvým vzduchem. Klidně si schrupněte, poté, co se vrátíte domů. Je důležité, abyste měli alespoň osm hodin spánku denně.

Co po detoxu?

Je důležité ještě alespoň minimálně týden po proběhlém detoxu se snažit pokračovat v dodržování zdravého životního stylu a nepít alkohol, kofein, nekonzumovat bílé pečivo a hlavně nejíst sladkosti. Nicméně, můžete začít pomalu jíst mořské ryby či kuře – ale bez kůže.

Tak co myslíte, nestojí za to tenhle jednoduchý detox na tři dny zkusit? Uvidíte, jak se vám uleví a budete na jaro připravená v „plné parádě“.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button