Přírodní léčba

Na křečové žíly, hemoroidy nebo kožní obtíže pomůže krvavec toten

Krvavec toten je rostlinka, které roste planě v oblasti vlhkých lesů listnatého typu, na mokrých pastvinách nebo na březích vodních toků. Daří se jí v hlubokých, střídavě vlhkých půdách hlinitého a jílovitého charakteru.

Charakteristika rostliny

Rostlina patří mezi trvalky. Dorůstá do výšky až jednoho metru, má lysou lodyhu, která se, v horní části, větví. Vyrůstá z rozvětveného oddenku válcovitého tvaru. Listy vytvářejí přízemní růžici. Během května až srpna se objevují květy ve tvaru hustého válcovitého klasu, tmavě purpurové až krvavě červené barvy. Jako zajímavost o této rostlině stojí za zmínku, že je na našem území jedinou živnou rostlinkou pro housenky ohrožených motýlů modráska bahenního a očkovaného.

Obsah účinných látek a použití bylinky

V oddenku se nacházejí saponiny, třísloviny, flavonoidy a látky fytocidního charakteru. Nálev z něj připravený využívá lidové léčitelství pro jeho antiseptické, antibakteriální a protizánětlivé účinky jako prostředek, který může pomoci při zástavě krvácení.

Někteří původní obyvatelé Sibiře nebo severoamerické indiánské kmeny používají vařené oddenky jako součást svého jídelníčku. Ze sušených pak připravují bylinné čaje. Ideální dobou pro sběr oddenku je období měsíců září a října.

Odvar z kořene může pomoci proti plísním, kožním afektům bakteriálního původu, akné proleženinám nebo bércovým vředům. V případě krvácivých hemoroidů lze odvar z kořene použít pro přípravu sedací koupele.

Nať se sbírá v době květu a používá se pro výrobu tinktury, mastí nebo pleťových vod. Také ji lze využít pro přípravu odvaru, ten se však používá vždy jen pro velmi krátkou dobu, jako prostředek proti bolestivé menstruaci nebo pomoc proti krvácení z nosu.

Čerstvou nať zase používá lidové léčitelství jako pomoc na špatně se hojící povrchové rány nebo křečové žíly.

POZOR

Bylinka není vhodná pro ty, kdo mají sklony ke vzniku trombózy. Také lidé přecitlivělí nebo trpící různými druhy alergií by se jejímu používání měli vyhýbat. Není vhodná ani pro těhotné a kojící.

Pěstování na zahradě

Pokud se rozhodnete tuto rostlinku pěstovat na své zahradě, vyberte si pro ni takové místo, které bude slunné, mírně vlhké, hlinité s minimálním obsahem dusíku.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button