Černý pepř dokáže mnohem víc než jen okořenit vaše jídlo. Toto antibakteriální koření hojně využívané v každé domácnosti má i zdravotní výhody, kterých si cenili již lidé v dávných dobách. Pepř obsahuje draslík, hořčík, železo, vitamin K i vitamin C.

orální zdraví

Věděli jste, že sůl i pepř vám mohou pomoci v boji s bolestí dutin? Smíchejte půl lžičky soli a špetku pepře, nasypte do teplé vody a poté kloktejte. Bolí vás v krku? Do kloktadla přidejte ještě rozmačkaný stroužek česneku. Toto přírodní antiseptikum vám pomůže k rychlé úlevě.

stále zářivé barvy

Ta nová višňově červená košile vypadá fantasticky, ale už přemýšlíte, jak bude vypadat po několikátém praní? Přidejte špetku pepře do pracího prášku, neboť vám pomůže udržet zářivé barvy a zabraňuje jejich předčasnému vymývání.

odpuzovač mravenců

Mravenci hledají cukr. Místo něj jim nabídněte pepř. Nasypte kajenský pepř na místa, kterými lezou do vaší kuchyně, například na podlahové lišty.

proti škůdcům

Zelenina i ovoce už pomalu dozrávají, bohužel však také lákají hmyz a další živočichy. Nechcete-li používat chemické pesticidy, jednoduše smíchejte černý pepř s moukou a nasypte ji kolem rostlin.

stop kouření

Studie ukázaly, že když kuřáci vdechují aroma černého pepře, mají menší chuť na cigarety. Účastníci vypověděli, že díky pepři cítí mírné pálení v krku, který mají i při kouření. Pokud se tedy snažíte přestat kouřit, naneste černý pepř na vatový tampon a přičichněte si kdykoli ucítíte touhu po cigaretě.

vyčištění nosí sliznice

V černém pepři jsou obsažené látky, které dráždí nosní membrány k produkci řídkého hlenu, který pomáhá vyčistit nosní sliznici. Do vařící vody přidejte pět kapek esenciálního oleje z černého pepře a pár kapek eukalyptového oleje. Poté inhalujte.

proti kašli

Kajenský pepř uvolňuje hlen z hrudníku a uklidňuje podrážděné hrdlo. Smíchejte ¼ lžičky kajenského pepře, čerstvého mletého zázvoru a 1 polévkovou lžíci medu a jablečného octa. V případě potřeby užívejte 1 čajovou lžičku této směsi.

Čtěte:  10 věcí, které byte měli vědět, pokud milujete astmatika

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ