Přírodní léčbaZdraví

Modřín: Zahřívá, uklidňuje a uvolňuje hleny

Mezi ostatními jehličnany je modřín výjimkou, neboť jako jediný na podzim opadá. Proto také mění barvy. Na jaře má svěže zelené jehličí, postupně můžeme obdivovat purpurově červené květy a v létě a na podzim svítí zlatožlutým jehličím, které postupně opadává.

Modříny jsou stromy velehor, neboť milují světlo a průzračný horské ovzduší. Ve velkoměstech se jim proto příliš nedaří, přesto se jejich pěstování rozšířilo po celé Evropě, ale také do Asie a Ameriky.

Tvar a vzhled

modřínOd jiných stromů jej odlišuje nápadné zbarvení jehlic a jejich uspořádání do svazečků. Na vhodném stanovišti může dorůst do výšky 30-50 m. V březnu a dubnu vykvétají na každém stromě samčí i samičí květy. Kůra modřínu je rezavě šedá, jemně rozpraskaná a šupinatá, u starých stromů s hluboce rozpraskanou borkou. Modříny rostou poměrně rychle, takže mohou být ozdobou vaší zahrady, nebo jsou vhodné i k pěstování ve formě bonsaií.

Další zajímavosti

V dřívějších dobách lidé věřili, že vykuřování modřínovým dřevem může odvracet zlé vlivy. Modřín byl také považován za sídlo dobrých ženských duchů, a proto byl v Alpách vysazován poblíž stavení.

Modřínové dřevo je trvanlivější a pevnější než dřevo jiných jehličnanů. Proto již po staletí používalo ke stavbě domů, k výrobě střešních šindelů a nábytku, který pak vyzařuje teplo a pohodu. Zajímavostí také je, že se špatně podpaluje.

Léčivé účinky

K léčebným účelům se používají jehlice sbírané od dubna do června. Celoročně se pak sbírá pryskyřice, ceněná především pro vysoký obsah léčivých silic. Vyčištěná pryskyřičná šťáva, terpentýn, je u modřínu nažloutlá až nahnědlá a má medovou konzistenci. Voní po citrónech, chutná kořeněně hořce a má výborné hojivé a dezinfekční účinky. Dále také uvolňuje hleny a povzbuzuje prokrvení. Modřínová mast pomáhá při revmatických bolestech, proti kašli a bronchitidě.

Modřínová silice se používá také v aromaterapii. Může se inhalovat, dávat do odpařovací lampy nebo jako přísada do koupele. Zahřívá, uklidňuje a uvolňuje hleny.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button