Zdraví

Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale čtení je velmi důležité. Proč?

Kdy jste naposledy přečetli knihu nebo masivní článek v časopise? Krouží vaše denní čtecí zvyklosti okolo tweetů, facebookových novinek, nebo zahrnuje pouze instrukce na balíčku instantní vločkové kaše? Pokud jste jedním z nespočtu lidí, kteří pravidelně nečtou, o hodně přicházíte. Čtení má mnoho významných přínosů a některé z nich jsou sepsané níže.

Mentální stimulace

Studie ukázaly, že pokud zůstane člověk mentálně podnícen, může to zpomalit vývoj (nebo dokonce zcela předejít) Alzheimerovy choroby a demence. Díky tomu že zaměstnáte mozek a stále ho necháte běžet na plné obrátky předejdete tomu, že ztratí výdrž. Stejně jako každý jiný sval v těle, mozek potřebuje procvičení, aby zůstal silný a zdravý. Kromě čtení můžete mozek zaměstnat i křížovkami a hraním her (šachy, scrabble, …).

Snížení stresu

Nezáleží na množství stresu, kterému jste vystaveni v práci, osobním životě, nebo na který narazíte v průběhu dne, vše zmizí jako mávnutím kouzelného proutku, když se ztratíte v dobrém příběhu. Dobře napsaná kniha váš může přenést do cizích krajů. A i chytlavý článek vás sice udrží v přítomném okamžiku, ale rozptýlí vás natolik, že veškeré napětí zmizí a budete moci relaxovat.

Vědomosti

Vše, co přečtete plní vaši hlavu novými informacemi, a nikdy nevíte, kdy se vám zrovna budou hodit. Čím více máte znalostí, tím lépe budete vybavení proti jakékoli překážce, která vám zkříží cestu. Navíc vždy pomyslete na tuto moudro: V životě se můžete ocitnout v mnoha složitých situacích, a přestože ztratíte práci, majetek, peníze, nebo dokonce zdraví, vědomosti vám nikdy nikdo nebude moci vzít.

Rozšíření slovní zásoby

Toto souvisí s výše zmíněným tématem: čím více čtete, tím více slovům jste vystavení, a tato slova si nevyhnutelně najdou cestičku do vaší každodenní slovní zásoby. Jasně a vybraně se vyjadřovat je velice nápomocné v každé profesi. Navíc vědomí, že dokážete mluvit s nadřízenými s řádným sebevědomím může být pořádným pozdvižením pro vaši sebeúctu. Čtení může dokonce pozdvihnout vaši kariéru, protože lidé sečtělí, výřeční, a edukovaní většinou získávají rychleji povýšení (a častěji), než lidé s menší slovní zásobou a nedostatkem znalostí z literatury, vědeckých průlomů, a globálních událostí. Čtení knih je také nezbytné pro učení cizích jazyků. Lidé, kteří se daný jazyk učí se nejlépe naučí slovní zásobu a gramatiku ze slov užitých v kontextu, což zároveň zlepší i jejich mluvený projev.

Zlepšení paměti

Když čtete knihu musíte si pamatovat velké množství postav, jejich původ, ambice, historii, stejně jako rozličné úhyby a měny v ději. To je poměrně dost na zapamatování, ale mozek je úžasná věc, která si dokáže zapamatovat podobné věci s relativní lehkostí. Úžasné je, že s každou novou vzpomínkou se vytvoří nový nervový spoj (mozkové dráhy). Navíc se i posílí se ty již existující, což slouží v krátkodobé paměti i ve vyrovnávání nálad. Není to úžasné?

Silnější analytické myšlení

Četli jste někdy úžasnou detektivku a vyřešili jste zápletku sami ještě dříve, než skončila kniha? Pokud ano, byli jste schopni zapojit kritické a analytické myšlení tím, že jste si udělali mentální poznámku každého poskytnutého detailu a seřadili jste tyto poznámky tak, abyste zjistili, kdo je viníkem. Tato stejná schopnost analyzovat detaily se také hodí, když přijde na kritiku zápletky. Rozhodování, zda se jedná o dobře napsané dílo, jestli byly postavy řádně rozvinuté, zdali příběh běžel hladce atp. Pokud někdy budete mít příležitost prodiskutovat knihu s ostatními čtenáři, budete schopní vyjádřit jasně své myšlenky, protože jste si udělali čas řádně promyslet každý obsažený aspekt knihy.

Vylepšení pozornosti a koncentrace

V našem světě poblázněném internetem se naše pozornost upíná milionem rozličných cest naráz, protože jsme zvyklí dělat několik věcí zároveň. V časovém rozmezí pouhých pěti minut běžný člověk rozdělí svůj čas mezi práci na úkolu, kontrolu emailu, chattování s přáteli, hlídání novinek na twitteru, monitorování telefonu, a komunikaci s kolegy. Tento druh poruchy pozornosti zvyšuje hladinu stresu a snižuje produktivitu. Když čtete knihu, všechna vaše pozornost se upíná na příběh – zbytek světa se prostě rozplyne okolo vás, a můžete se plně ponořit do každého drobného detailu v knize. Snažte se číst 15 až 20 minut před pracovní dobou (například při cestě do práce, pokud jezdíte městskou hromadnou dopravou), a budete překvapeni, jak moc budete soustředění, jakmile dojedete do kanceláře.

Lepší písemný projev

Toto jde ruku v ruce s rozšířením slovní zásoby. Když vystavíte sami sebe publikovaný, dobře napsaným dílům, bude ovlivněn i váš písemný projev. Jet o tím, že vstřebáte tempo, plynulost, a psací styl jiných autorů a budete tím pádem schopní sami vylepšit své dílo. Stejně jako se muzikanti učí od jiných muzikantů, malíři zkoumají techniky svých učitelů, stejně tak se spisovatelé učí tomuto řemeslu čtením děl jiných autorů.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button