Babské radyJídlo a receptyNezařazenéPřírodní léčbaZdraví

Migréna? Těmto potravinám se zdaleka vyhněte.

Migréna může být následkem mnoha faktorů, jako například pomalý metabolismus, stres, přeskakování jídel, příliš mnoho práce, únava očí jako následek dlouhého sezení u počítače či televize atd. Existují ale také druhy migrén, které si způsobujeme sami tím, jak jíme. A pokud trpíte normální bolestí hlavy, může jí některé jídlo zhoršit. Tady jsou příklady jídel, kterým byste se měli při migréně vyhnout:

Kofein

Možná některým lidem kofein od bolestí hlavy pomáhá, ale zamyslete se předtím, než si dáte šálek silné kávy. Lidé, kteří jsou na kofein zvyklí a poté jej vynechají, začnou často trpět bolestmi hlavy. Dalším problémem je fakt, že kofein dehydratuje a dehydratace jak známo také může vést k migrénám. Takže, pokud chcete snížit výskyt bolestí hlavy, raději kofein omezte.

Čokoláda

Čokoláda může vaše bolesti zhoršit, neboť obsahuje aminokyselinu tyramin. I když v malých množstvích čokoláda bolesti hlavy nevyvolává, může váš stav zhoršit. A pokud máte opravdu nepřekonatelnou chuť, experimentujte, jaké množství je pro váš organismus ještě přijatelné.

Studená jídla

Bolest hlavy může také vzniknout kvůli zmrzlině či příliš rychlému vypití studeného nápoje. Nejpravděpodobněji tato situace nastane, pokud je vaše tělo zahřáté z cvičení nebo v důsledku vysokých teplot v létě. Pokud trpíte migrénou, upřednostňujte vždy teplé či alespoň vlažné potraviny.

Příliš zralé banány

Ano, čtete správně. I banány mohou vyvolat bolesti hlavy a migrény, ale pouze ty, které jsou příliš zralé a trochu tmavé. Jsou totiž bohaté na tyramin, který bolesti hlavy zhoršuje.

Žvýkačky

Také žvýkačky mohou zhoršit vaši migrénu. Žvýkání může způsobit únavu či bolesti čelistí, odkud se posléze může bolest přenést dále.

Alkohol

Alkohol zvyšuje přítok krve do mozku a může také vést k dehydrataci, což může vést k migréně. Lidé, kteří trpí migrénami, by měli alkohol úplně omezit či alespoň snížit jeho příjem na minimum. Také siřičitany, látky používané jako konzervanty, jsou rovněž s migrénami spojeny.

Sýr

Dalším spouštěčem migrén je zrající sýr. Viníkem opět může být tyramin, který se tvoří rozkladem proteinů. Čím déle sýr stárne, tím vyšší obsah tyraminu má. Vyhýbejte se tedy starším sýrům, jako je například čedar, niva apod.

Další tipy:

  • Od bolesti vám může ulevit studený obklad, který si přiložíte na zadní stranu krku.
  • Dalším pomocníkem v boji s bolestmi hlavy je levandulový éterický olej, který si můžete dát do aromalampy či jej inhalovat.
  • Doporučuje se také akupresura: Stiskněte a masírujte masitou oblast na ruce mezi palcem a ukazováčkem v nejvyšším místě svalu. Provádějte po dobu jedné až dvou minut a opakujte na druhé straně. Neprovádějte, pokud jste těhotná.
  • Nastrouhejte několik stroužků česneku a zabalte je do čistého kapesníku. Pronikavá vůně česneku by vám také měla ulevit.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button