Mák byl používán již od starověku pro své léčivé, kulinářské a narkotické vlastnosti. Tato semínka mají velké množství zdravotních přínosů, které se pohybují od zvýšení ženské plodnosti po udržování zdravé hladiny cholesterolu. Přidejte k tomu ještě jeho využití pro zdravou pleť a vlasy a zdá se, že máme, co dočinění se superpotravinou. Nicméně mák má i temnou stranu. Opiáty získávané z těchto semínek jsou naneštěstí mnohdy užívány s velice neblahými následky. Když tedy vyhledáváte zdravotní přínosy máku, musíte si hlídat i daná nebezpečí.
Zdravotní přínosy máku
Mák a olej z něj vyrobený je hojně užíván na různé zdravotní obtíže. Mezi zdravotní přínosy například patří:
-
Zvýšení míry plodnosti u žen
Stoletá zastaralá technika na prozkoumání ženských vejcovodů z důvodu možné blokády, se projevila jako velmi efektivní léčba na neplodnost. Mnoho párů má problémy s početím kvůli blokádě ve vejcovodech, které brání vajíčku v transportu z vaječníků do dělohy. Tato procedura zahrnuje vyplavení vejcovodů olejem z máku smíchaného s barvivem. Poté se žena zrentgenuje a na snímku bude přesně vidět, kde se případně nachází blokáda. Tato metoda se jmenuje hysterosalpingographia, a byla vždy míněna jen jako průzkumný prostředek, hledající možné blokády. Jak se však ukázalo, olej z makových semínek sám o sobě může pomoci s plodností, jak ukazují uchvacující výsledky.
Vědci z univerzity v Adelaide udělali výzkum, ve kterém 1119 ženám vstříkli jako kontrastní látku buďto vodu nebo olej z máku. Ženy, které obdržely olej z makových semen, dosáhly 40 % míry těhotenství v následujících šesti měsících, na rozdíl od žen, kterým se dostalo pouze vody.
Výzkumní pracovníci zatím nevědí, zda je tento oleje kritický faktor, protože může prostě a jednoduše být pouze účinnější ve vyplachování hlenu a mazu z vejcovodů než voda. Nebo to může být zatím neznámá reakce se složkami nalezitelnými v samotném oleji z makových semen. Tak jako tak, vyplachování vejcovodů makovým olejem je úžasnou léčbou neplodnosti ať už kvůli aktivní ingredienci oleje nebo máku. Léčba makým oleje funguje, je bezpečná, rychlá, levná, a měla by být zvážena před drahou a znepokojivou IVF léčbou.
-
Podporuje zdraví pokožky a vlasů
Protizánětlivé vlastnosti máku snižují zánětlivost pleti. Kyselina linolová v máku zklidňuje pokožku a ulevuje od symptomů ekzému. Studie prokázaly, že nízké hladiny kyseliny linolové mohou způsobit různé kožní obtíže včetně akné. Kyselina linolová je také důležitá pro zdravou pokožku hlavy a pomáhá předcházet také lupům.
Namelte mák na jemný prášek, namočte ho v mléce, a nechte stát přes noc. Přidejte pár kapek citrónové šťávy, dobře promáchejte a aplikujte na postižené oblasti. Po uschnutí dobře opláchněte. Přidáním citrónové šťávy snížíte svědění.
-
Léčí nespavost
Hořčík přispívá v podpoře spánku a maková semena jsou bohatým zdrojem hořčíku, díky čemuž jsou účinným lékem na insomnii. Hořčík zvyšuje melatonin, spavý hormon, a snižuje kortizol, stresový hormon. Velmi malé množství opiových alkaloidů nacházejících se v máku také pomáhají spát.
Smíchejte čajovou lžičku namletého máku do sklenice teplého mléka a vypijte před spaním.
-
Léčí afty
Mák má silné protizánětlivé a antibakteriální účinky, které přispívají v léčbě aftů. Chladící efekt máku též pomáhá léčit afty, které jsou většinou způsobené nadměrným teplem.
K rozemletým makovým semínkům přidejte cukr nebo vysušený kokos a s pomocí vody vytvořte hustou pastu. Tuto směs snězte pro úlevu od aftů.
-
Podpora zdraví kostí
Zinek v máku zvyšuje kostní hustotu. Studie prokázaly, že řídká kostní hmota je spojená s nízkou hladinou zinku. Ten hraje nezbytnou roli v kostním remodelačním cyklu. Mák je bohatým zdrojem vápníku, který snižuje riziko osteoporózy. Fosfor, stejně jako vápník, podporuje zdravý vývoj kostí.
-
Zlepšuje trávení
Mák má vysoký obsah vlákniny, která podporuje trávení a předchází zácpě. Vitamín C v máku je nezbytný pro zdravý trávicí systém a přispívá v produkci kolagenu, aby zůstala zdravá tkáň trávicího traktu.
Dejte čajovou lžičku rozemletého máku do sklenice s vodou a přiveďte k varu. Přeceďte a pro dochucení můžete přidat trochu medu.
Alternativně si můžete i přidávat lžičku nebo dvě máku do vašich salátů či oblíbených pokrmů.
Seznam zdravotních přínosů máku je velmi obsáhlý, mezi některé další účinky patří: posílení energie a krevního oběhu, zlepšení mozkového zdraví a snížení rizika kognitivních poruch, úleva od zácpy, posílení imunitního systému, snížení špatného LDL cholesterolu, snížení rizika srdečních onemocnění, redukce tvorby volných radikálů, podpora zdraví očí, úleva od nervových poruch, snížení rizika ledvinových kamenů, snížení vysokého krevního tlaku, a věřte tomu nebo ne, ale seznam ani tak stále nekončí. Co z toho všeho vyplývá je, že mák je jednoznačně zdravý a pro vás prospěšný a neměli byste ho zanedbávat jako méněcennou ingredienci.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.