BylinkyPřírodní léčbaZdraví

Levandulový olej nenabízí výhody jen pro vlasy a pokožku. Je jich mnohem víc

Levandulový esenciální olej je velmi oblíbený. Kromě výhod pro pokožku a vlasy poskytuje zmírnění stresu, odstraní bolesti hlavy a pomáhá bojovat proti škodlivým bakteriím. Je užitečným pomocníkem v boji proti lupům nebo mykóze. Jedná se o nejvšestrannější esenciální olej.

Základní informace o levandulovém oleji

Získává se z květů levandule. Obsahuje chemikálie, o kterých je známo, že mají pozitivní vliv na naši mysl i celkovou pohodu. Levandule obsahuje těkavé oleje mezi které patří linalool, linalylacetát, lavandulylacetát a kafr. Tyto oleje se extrahují pomocí destilační metody, která může ovlivnit výtěžnost a složení levandulového esenciálního oleje. Na rozdíl od jiných olejů jej můžeme, na malou plochu, aplikovat přímo na pokožku. Patří mezi nejjemnější esenciální oleje. Pro aplikaci na větší plochy je potřeba použít nosný olej – olivový, kokosový, jojobový nebo mandlový. Poměr – 4-5 kapek na lžíci nosného oleje, 10-12 kapek na 30 ml oleje.

Využití levandulového oleje

Pro tyto účinky se olej využívá nejčastěji:

  • Antibakteriální – mohou pomoci snížit akné.
  • Karminativní – mohou pomoci lépe spát a zmírnit úzkost.
  • Antifungální – pomáhají léčit plísňová kožní onemocnění.
  • Přirozená pomoc při léčbě deprese.
  • Zklidňuje bolestivé popáleniny a řezné rány a urychluje hojení ran.
  • Snižuje svědění a zarudnutí po bodnutí hmyzem.
  • Pomáhá zlepšit kognitivní funkce.

levandulový olej

Levandulový olej na akné

Jedním z nejlepších způsobů, jak použít levandulový olej k léčbě akné, je použití kombinace levandule a oleje z čajovníku: Smíchejte 5 kapek levandulového a 5 kapek tea tree oleje s 30 ml nosného oleje. Vzniklou směs vmasírujte na postiženou pokožku. Opakujte vždy ráno a večer.

Levandulový olej pro krásnou pleť

Do lžíce nosného oleje přidejte 4 kapky oleje levandulového. Směs rozetřete do dlaní a naneste na pokožku obličeje a krku.

Levandulový olej k dezinfekci ran a podpoře hojení pokožky

Antioxidační vlastnosti levandulového oleje pomáhají zvýšit produkci kolagenu. Rány se tak hojí mnohem rychleji. Sloučenina linalool působí navíc jako mírná desinfekce a tím pomáhá eliminovat infekci v ráně.

Levandulový olej pro zklidnění popálenin

Spálení sluncem nebo tepelné popáleniny mohou způsobit puchýře, zarudnutí, otok a bolest. Esenciální oleje, jako je levandule, však mohou pomoci léčit pokožku poškozenou popáleninami. Schopnost levandulového oleje zklidnit popáleniny je způsobena protizánětlivými a antihistaminovými vlastnostmi. Do lžíce gelu z aloe vera přidejte 5 kapek levandulového oleje a směs řádně promíchejte. Naneste na popálená místa. Aplikujte 3x denně.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button