Bylinky

Levandule lékařská -to je nejvoňavější bylinka na světě

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je jednou z nejznámějších bylinek vůbec. Lidé milují její vůni, takže dnes ji známe spíže z kosmetického průmyslu, a na její léčivé účinky zapomínáme. Tato rostlina pochází z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) a lidově se jí říká dulenka, lavandula, devandule, špikanard či špikrnát.

Levandule lékařská pochází původem ze Středomoří, ale nyní rozkvétá na mnoha slunných místech po celém světě a je také velmi oblíbená jako dekorativní zahradní keř, protože produkuje krásně vonící fialové květy. Květy mají světle modrou až tmavě fialovou barvu a jsou plné léčivých látek.

Trochu historie

Levandule lékařská je známá svou jemnou a uklidňující vůní už od starověku. Používali ji staří Řekové i Římané, a to ve veřejných lázních; slovo levandule je odvozeno z latinského slova lavare – „k mytí“. Levandule nabízí nejen příjemnou vůni, ale také odpuzuje hmyz. Pro svou vůni se používala k maskování pachů v ulicích a dodnes zůstává univerzální, jemnou a krásně vonicí květinou v domácnostech po celém světě. Levandulový éterický olej je z lékařského hlediska jedním z mála druhů éterických olejů, které lze použít přímo na kůži. Je to úžasné sedativum pro mladé i staré, často se používá k odvrácení bolesti hlavy.

Popis rostliny

Levandule je polokeř, který může dosáhnout výšky až 60 centimetrů. Pěstuje se zejména ve Francii (všichni známe francouzskou část Provence proslulou pěstováním levandule), ale čím dál častěji také i nás, v České republice. Její listy jsou čárkovité, celokrajné a šedoplstnaté. Květy jsou modrofialové a velice drobné. Plod se skládá ze čtyř tvrdek. Rostlina chutná hořce a má zvláštní kořenný zápach.

levandule lékařská
Levandule lékařská

Pěstování levandule

Levandule roste dobře v otevřených slunných oblastech. Má ráda dobře odvodněnou půdu, která je mírně zásaditá a kterou lze vytvořit v méně ideální půdě s přídavkem vápna. Rostlinu je obtížné nechat vyklíčit ze semen a je tedy lepší koupit zavedené rostliny ze zahradního centra. Vysoce odolné odrůdy levandule jsou k dispozici ve většině lokalit a podzim je vhodná doba ke koupi levandule v květináči. Pěstovat ji můžete jakýmkoli způsobem: hustě zasázenou jako živý plot, v jednotlivých květináčích nebo zasazenou ve společnosti jiných rostlin v zahradě. Zavedené rostliny vyžadují jen velmi málo péče. Potřebují málo vody, protože jsou extrémně odolné vůči suchu. Pravidelné prořezávání nejen udržuje rostliny úhledné, ale také pomáhá novému růstu.

Sklizeň

Pro léčivé účinky se sklízí květy rostliny, ale v některých případech se sbírá také nať kvetoucí rostliny. Květy se sbírají ještě před úplným rozvinutím v období července a srpna, kvetoucí nať o výšce 20 až 25 centimetrů se sbírá v tomtéž období. Sušení rostliny by nemělo přesáhnout teplotu 35 °C, takže levanduli sušíme přirozeně ve stínu zavěšenou vzhůru nohama. Samotné skladování rostliny není nijak náročné. Potřebují pouze chladné, temné místo. Barva pupenů je známkou čerstvosti – pokud se rozhodnete koupit si levanduli v obchodě, hledejte jasné barvy a pevně zavřené květiny. Jakmile se květiny otevřou, už nejsou tak vonné a jsou mnohem křehčí. Tyto otevřené květiny stále dobře zasychají a lze je řezat pro aranžování květin.

Levandule lékařská v kuchyni

Pokud znáte opojnou vůni a barevné květy levandule, ale neznáte její přitažlivou chuť, čeká vás překvapení. Od sušenek, chleba a zmrzliny až po slaná jídla, omáčky a slavné kořenící byliny de Provence – to vše jsou možná použití levandule. noho moderních restaurací začalo vydělávat sladkým mísením květinových tónů, které zdůrazňují sladká a slaná jídla. Vyzkoušejte jeden z níže uvedených jednoduchých receptů. Při vaření lze použít jak květiny, tak také listy. Éterické oleje jsou ale připravovány z pupenů a květů, takže mají nejlepší chuť. Při jejich používání si dejte pozor, levandule je poměrně výrazná, takže jí nepřidávejte mnoho. To je klíčem k vaření s levandulí. Levandule je lahodná ve všech druzích pečiva a dezertů – od sušenek, vdolků a chlebů po dorty a zmrzlinu. Ponořte ji do omáček, marinád a dresingů nebo vytvořte ochucené oleje, ocet a másla. Chuť doplňuje většinu ovoce, ořechů a mnoho zeleniny (zejména brambor) a lze ji použít k dochucení ryb, drůbeže a jiného masa.

Autor fotografie: Norbert Nagel, Mörfelden-Walldorf, CC BY-SA 3.0, Link

Levandulový cukr

Levandulový cukr můžete vyrobit smícháním květin a cukru ve sklenici se vzduchotěsným víčkem a nechat jej několik týdnů odstát. Rychlejší metodou je mletí pupenů s cukrem za vzniku jemného prášku.

Levandulová limonáda

Asi jeden litr vody přiveďte k varu. Přidejte jeden šálek cukru a snižte teplotu varu. Rozmíchejte, aby se cukr rozpustil. Poté odstavte a vmíchejte tři lžíce čerstvých levandulových květů. Promíchejte a nechte odstát 30 až 60 minut. Poté slijte a dochuťte dvěma šálky čerstvě vymačkané citronové šťávy. Ozdobte čerstvými stonky levandulí.

Levandulové sušenky

Troubu předehřejte na 180 °C. Ve velké míse smíchejte 100 g změklého másla a třetinu šálku cukru. Zašlehejte do pěny a poté přidejte jedno vejce, ¼ lžičky mandlového extraktu a lžíci citronové šťávy. V jiné míse smícháme šálek a půl hladké mouky, lžíci citronové kůry, lžíci sušených levandulových květů a špetku soli. Nakonec přidáme lžíci kypřícího prášku a promícháme. Nasypeme do máslové směsi a pořádně promícháme. Z těsta tvoříme malé kupky na plechu vyloženém pečícím papírem a pečeme 8 až 10 minut dozlatova.

Levandulový olej

Do nádoby se vzduchotěsným víčkem nasypeme sušené nebo čerstvé květy levandule až po okraj. Zalijeme olivovým olejem tak, aby byly všechny květy ponořené. Poté uzavřeme a necháme měsíc odstát. Každých několik dnů směs protřepeme. Po měsíci přecedíme přes jemné plátýnko a květy pořádně vymačkáme. Pak je můžeme vyhodit. Tekutinu uchováváme v tmavé nádobě. Olej se podává vnitřně po pěti kapkách například na kostku cukru při nechuti k jídlu, nadýmání, kolice, bolení hlavy či zubů. Zevně se pak používá proti revmatismu (namasíruje se na postižené místo). Olejem se také potírají oční víčka a spánky při zrakové slabosti. Více o levandulovém oleji naleznete v našem průvodci.

Nálev z květů

20 g sušených květů se použije na 200 g vody a svaří se. Tento nálev se používá vnitřně při nervové slabosti, k utišení nervů, při bušení srdce i migréně, při křečích. Zevně se přidává do koupele při křečích, pohmožděninách, revmatismu.

Levandulový olej
Levandulový olej

Druhy levandule

Mezi nejznámější druhy levandule patří:

  • Levandule lékařská (Lavandula  angustifolia) – vyskytuje se v nadmořských výškách 800 až 1300 metrů.
  • Levandule širokolistá (Lavandula latifolia) – vyskytuje se v nižších nadmořských výškách a její olej není natolik kvalitní jako u předchozí odrůdy.
  • Levandule prostřední (Lavandula intermedia) je druh, který vznikl křížením předchozích dvou odrůd. Pěstuje se v nížinách, ale její olej opět nedosahuje takové kvality, jako olej z levandule lékařské.

Zdravotní účinky levandule

Tato bylinka má především uklidňující účinky, podporuje spánek, ale také tiší křeče a zvyšuje chuť k jídlu. Dále pak osvěžuje a odstraňuje zácpu.

Pro lepší spánek

Bylinka je známá svou schopností uvolnit mysl a zlepšit kvalitu spánku.

Proti úzkosti a depresi

Vůně levandule pomáhá k posílení paměti, nálady a celkových kognitivních funkcí.

Pro péči o pleť

Díky svým protizánětlivým účinkům a schopnosti zachytit volné radikály má levandule lékařská také své místo v péči o pleť.

Pro hojení ran

Rostlina snižuje bolest a svědění od kousnutí hmyzu, bodnutí včel a dokonce i popálenin.

Pro růst vlasů

Rostlina je účinným zastáncem růstu vlasů a významně zvyšuje počet a zdraví vlasových folikulů, pokud se aplikuje ve správném množství denně po dobu 4 týdnů. Díky svým vlastnostem se ale skvěle hodí pro zdravé, lesklé vlasy obecně.

Bylinka pro kosmetický průmysl

Levandule lékařská patří k nejznámějším bylinkám. Vděčí za to zejména své vůni. Levandulový olej používáme v průmyslu při výrobě parfémů i toaletních mýdel a dalších produktů. V domácnostech pak lidé používají celou levanduli, vysušenou ji dávají do vázy pro provonění bytu, ale vkládají ji do plátěných pytlíků a následně pak do skříně. Nejenže levandule krásně provoní prádlo, odpuzuje také moly.

Foto

Více fotografií levandule lékařské naleznete pod tímto odkazem.

Zdroje

Levandule lékařská – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Levandule_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%A1

Lavender Benefits & Information. Herb Information, Benefits, Discussion and News [online]. Copyright © 2019 [cit. 10.09.2019]. Dostupné z: https://www.herbwisdom.com/herb-lavender.html

Lavender Plant Information – Wikifarmer. Wikifarmer – The Greatest User Generated Online Farming Library [online]. Copyright © 2017 [cit. 10.09.2019]. Dostupné z: https://wikifarmer.com/lavender-plant-information/

Tips For Growing Lavender Herb Plants . Gardening Know How – Gardening Is Easy! Let us Show You How [online]. Copyright © 2019 Gardening Know How [cit. 10.09.2019]. Dostupné z: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/lavender/lavender-in-the-garden-information-and-growing-lavender-tips.htm

Lavender: Health benefits and uses. Health News – Medical News Today [online]. Copyright © 2004 [cit. 10.09.2019]. Dostupné z:https://www.medicalnewstoday.com/articles/265922.php

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Jana Hlaváčová

Zahradničení a bylinky jsou mojí dlouholetou zálibou. Bylinky pěstuji již léta a věřím, že jejich nespornou výhodou je jejich nenáročnonost (rostou často jako plevel). Má zahrádka se stále rozrůstá, protože neustále hledám informace o nových bylinkách. A protože si své poznatky nechci nechávat pro sebe, rozhodla jsem se, že se o ně s vámi podělím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button