Přírodní léčba

Léčivá plodina ze skupiny citrusů, to je bergamot

Tento druh citrusu není příliš znám, není také určen k přímě spotřebě, ale pěstuje se spíše pro jeho silice, které mají příznivé účinky na naše zdraví. Jméno dostal po metropoli v malé Asii, Bergamu. Dnes se bergamot pěstuje především v Itálii, z níž pronikl na zahraniční trhy.

Co je to?

Jak jsme uvedli, jedná se o druh citrusu, křížence citronu a pomeranče, který je vzhledově i chuťově podobný limetce. Vylisováním jeho slupky se získává silice neboli éterický olej, který obsahuje na osmdesát významných sloučenin a mnoho aromatických, takže se tato plodina používá i surovina pro výrobu parfémů.  Bergamotový olej je poměrně drahý, protože k získání jednoho litru je potřeba až dvě stě kilogramů plodů. Nicméně jeho účinky na naše zdraví jsou opravdu širokospektré.

Léčivé účinky bergamotu

  • zlepšuje cholesterol, vyrovnává hladinu cukru v těle
  • čistí játra
  • funguje proti stresu, má pozitivní vliv na psychiku
  • upravuje krevní oběh i tlak
  • je to přírodní antibiotikum, působí proti infekcím, bakteriím, virům a plísním
  • usnadňuje usínání a zkvalitňuje spánek
  • příznivé účinky na kvalitu pokožky
  • bojuje proti nechutenství, únavě, anorexii, ale i nadýmání a zažívacích potížích
  • osvěžuje dech, můžete ho využít i jako deodorant

Užití bergamotu

Balzám nebo kloktadlo

4 kapky oleje smícháme se lžičkou medu a sklenkou vlažné vody. Můžeme pít, klokat nebo přikládat na obvaze na drobné rány, nebo pokožku omývat. Léčíme trávící obtíže, nechutenství, záněty v ústech, v krku, nebo ekzémy, opary a jiné negativní projevy pokožky.

Čaj

Bergamot je součástí oblíbeného čaje Earl Greye. Pokud chcete intenzivnější léčivé účinky, např. i jako prevenci proti nachlazení a chřipce, rozpusťte tři kapky bergamotového oleje v šálku heřmánkového čaje a opět přidejte podle chuti med. Dávkování záleží na způsobu užití, ale konkrétně u čaje stačí dva až tři šálky denně.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button