Přírodní léčba

Křen je magická bylina, která nemohla chybět u šamanů ani námořníků

Lidoví léčitelé nazývají český ženšen – křen – bylinou zdraví a mládí. Není divu, je to rostlina s mnoha skvělými účinky, které pomáhají udržovat naše tělo v kondici, předcházet a bojovat proti mnoha nemocem.

Historie křenu

Pochází z jihovýchodní Evropy, je z čeledi brukvovitých a jeho výživné složky objevili už staří Římané. Jeho název je galského původu a v překladu znamená „rostlina, která miluje blízkost moře.“ Díky mořeplavcům se rozšířil i do dalších zemí, postupně byly objevovány jeho účinky. Námořníci ho užívali proti kurdějím, rovněž byl doporučován proti pohlavním vášním a bystření rozumu. Kořen křenu hrál významnou roli v lidové magii pro svou podobnost s lidskou postavou. Lidé si z něj vyráběli amulety a věřili, že jim dodá sílu a zdraví. Rovněž plátek křenu ve váčku na peníze znamenal hojnost.

Co obsahuje?

Kořen křenu je vitamínovou bombou – obsahuje velmi vysoký podíl vitamínu C. Dále obsahuje minerály – železo, vápník, draslík, fosfor, flavonoidy (antioxidační látky), éterické oleje a hořčičné silice, které dodávají křenu jeho charakteristickou chuť a vůni.

Účinky

Jeho účinky na naši sexualitu opravdu nejsou vědecky dokázány, ale jeho antibakteriální a antibiotické účinky jsou prokazatelné. Čistí krev, pomáhá při nachlazení, chřipkách, dně, bolestivé menstruaci. V kombinaci s medem je skvělým pomocníkem v boji proti onemocnění horních cest dýchacích. Celkově posiluje imunitu. Nehodí se však pro ty, kteří trpí žaludečními potížemi, vředy, nebo onemocněním ledvin, močových cest, či štítné žlázy.

Využití je opravdu různorodé.

  • Křen lze užívat v potravě, je výborný k masu, neboť obsahuje trávící enzymy.
  • Můžeme z něj vyrobit křenový med – nastrouhaný křen smícháme se třemi polévkovými lžícemi medu. Denně se užívá jedna lžička
  • Křenové víno – výborné jako prevence v chřipkovém období. Opět nastrouhaný křen vsypeme do červeného vína a macerujeme deset dní. Slijeme a užíváme třikrát denně jednu lžičku
  • Křenová tinktura se také používá jako vynikající prostředek na zvýšení imunity, najemno nastrouhaný křen přelijeme lihem, nechá se stát asi 2 hodiny, pak se scedí přes látku a dolije vodou.
  • Křenový obklad – nastrouhaný křen se smíchá s vodou na hladkou kaši, na postižené místo (bolesti kloubů, revma, špatně se hojící rány) se přikládá na bavlněné látce
  • Žvýkání syrového křenu je účinné v boji proti paradentóze
  • Užíváním křenu bojujeme proti rakovině

Nenápadná rostlina je tedy opravdu zázračná a pro nás určitě zdravější než chemicky vyráběná antibiotika. Takže než navštívíte se zánětem průdušek lékaře, zkuste nejdříve křenový zázrak.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button