Přírodní léčba

Krásná a léčivá – to je echinacea

Botanickým jménem třapatka nachová známá pod latinským názvem echinacea je nejen krásná, ale i léčivá rostlina. Její léčebné účinky znali už severoameričtí Indiáni. Nazývali ji hadí kořen nebo také sluneční klobouk a používali ji především na zanícené rány. V Evropě se echinacea pěstovala především pro okrasu, až v 19. století evropští lékaři začali objevovat využívat i její léčebné vlastnosti.

Léčivé vlastnosti

U nás je echinacea známá hlavně jako prostředek pro posílení imunity. Je pravda, že to je jedna z nejzásadnějších vlastností této půvabné byliny. Skutečně je velmi účinná a lze ji užívat preventivně v období se zvýšenou možností nachlazení. Samozřejmě ale i v době nemoci, i tak pomáhá v boji proti virům a bacilům. Kromě toho eichinacea léčí záněty močových cest, čepy na mandlích, afty a poranění v ústech, záněty v krku, špatně se hojící rány, popáleniny, blahodárně působí i trávící soustavu.

Způsoby užívání

Je podobné jako u ostatních bylin. Můžeme ji užívat v podobě čaje, kdy polévkovou lžíci sušených okvětních lístků echinacey zalijeme čvrt litrem vroucí vody, necháme 15minut louhovat a pak scedíme. Preventivně se pije jeden šálek denně, při nemoci až tři.

Pro omývání ran si uděláme výluh podobně jako čaj, jen zvýšíme podíl echinacey a vody množství podle potřeby. Obecně platí 2 lžíce byliny na litr vody.

Tinktura z echinacey je rovněž výborná pro posílení imunity nebo jako kloktadlo při bolestech v krku, či zánětech v ústech. Nastrouhaný nebo nakrájený kořen echinacey (asi 100g) zalijeme půl litrem lihu, či kvalitní pálenky nebo vodky. Necháme macerovat na tmavém místě 14dní, každý den lahev protřepeme. Scedíme a užíváme lžičku denně, nebo jako kloktadko ráno a večer, kdy lžičku tinktury smícháme v troškou vlažné vody.

Sirup pro děti je skvělým pomocníkem když jsou děti opakovaně nemocné, nebo už s nachlazením či chřipkou bojují. Vyrobíte ho takto : 5 polévkových lžic čerstvé echinacey nadrobni pokrájejte, svařte v půl litru vody, nechte vychladnout a vmíchejte čerstvou šťávu z jednoho citrónu. Mírně zahřejte a vmíchejte med (500g) , dokud tekutina nezíská formu sirupu. Potom malému pacientovi podávejte jednu lžičku denně.

Z echinacey můžete vyrobit i mast, která vaši pokožku zklidní, vyživí suchou či popraskanou pokožku. Rovněž má antiseptické účinky, takže vyléčí zanícené ranky apod. Do 150 ml olivového oleje nsypte hrst květů i natě a půl hodiny povařte na mírném ohni. Pak sceďte a přidejte rozehřátého 20g včelího vosku. Promíchejte a směs přelijte do nádobky, uchovejte v chladu.

Využijte léčebné síly této rostliny a pokud máte vlastní zahradu, můžete si ji vysadit a potěšit se jejími půvabnými a krásně do fialova zbarvenými květy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button