KrásaZdraví

Kožní mikrobiom je pro naše zdraví velice důležitý. Co to vlastně je a jak o něj pečovat? Přečtěte si následující článek

Na povrchu naší kůže žije bilion bakterií. Ty mají velice zásadní roli pro naše zdraví.

Lidská kůže je největším orgánem naší soustavy. Chrání naše tělo a navíc je sídlem velké populace neviditelných mikroorganismů. Patří mezi ně nejen bakterie, ale také houby nebo viry. Ty společně vytvářejí ekosystém kožní mikroflóry či mikrobiomu. Ty mají pozitivní vliv na naše celkové zdraví.

Co je kožní mikrobiom a proč je důležitý?

Jedná se o mikroflóru obsahující mikroorganismy. Ty sídlí na naší kůži. Je to pouze jiný název. Naše pokožka poskytuje domov pro velké množství bakterií a hub. Ty společně právě vytvářejí mikrobiom. Ten má celou řadu výhod. Podívejme se na některé z nich

1. Podpora imunitního systému

Mikrobiom není pouze na vrchním povrchu kůže. Existuje také v podkožní tukové vrstvě. Má důležitý úkol – upozorňuje totiž imunitní systém na přítomnost škodlivých bakterií a virů. Kožní mikrobiom má navíc vliv na reakce buněk na škodlivé UV záření.

2. Ochrana těla proti infekcím

Pokud je kožní mikrobiom zdravý, udržuje pH pokožky kyselé, kolem 5,0. To inhibuje růst patogenů. Působí tak jako přírodní antibiotikum a zastavuje růst celé řady škodlivých choroboplodných zárodků. Chrání tělo proti infekcím.

3. Podpora hojení ran

Tím, že kožní mikrobiom omezuje vystavení pokožky alergenům, podporuje hojení ran. Udržuje pokožku vlhkou a minimalizuje oxidační poškození.

Jak podpořit zdravý kožní mikrobiom?

Není na tom nic složitého.

1. Pozor na dezinfekční prostředky a antibakteriální mýdla

Je sice dobré si pokožku čistit, ale příliš mnoho dezinfekčních prostředků nebo antibakteriálních mýdel může narušit rovnováhu mikrobiomu. Tyto prostředky totiž neumějí rozlišit mezi škodlivými a prospěšnými mikroorganismy. Tím si můžeme zničit přirozenou mikrofloru pokožky. Používejme jemnější čistící prostředky.

2. Vyvážená strava

Vzhledem k tomu, že střevní mikroorganismy mají vliv i na pokožku, je důležité zařadit do jídelníčku větší množství rostlinné potravy a prebiotik. Vyvážená strava by měla obsahovat dobré tuky, sacharidy, barevné druhy zeleniny a dostatek čisté vody. Eliminujme konzumaci potravin průmyslově zpracovaných a cukrů.

3. Pravidelný pohyb

Během fyzické aktivity se potíme. To posiluje prebiotikum pro kožní mikrobiom.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button