Přírodní léčba

Kosatec – květina vítězů

Kosatec je rostlina, která je známá poměrně dlouho dobu. Její domovinou je Itálie, z níž se rozšířila do celého světa. V současné době je pěstována jako okrasná květina, jež zdobí naše zahrádky, ale nachází si své uplatnění i v lidovém léčitelství, kde tvoří součást léčivých čajových směsí, nebo v kosmetice, zde především při výrobě parfémů, vonných olejů, pleťových krémů, pudrů, mýdel či šamponů.

Ve středověku byl kosatec považován za rostlinu vítězství, měl za úkol chránit vojáky před zraněním a jeho hlízy se nosily do boje jako talisman.

Zdravotní přínosy

V lidovém léčitelství se rostlina používá především na obtíže s močovým měchýřem a to díky močopudným účinkům, které pomáhají z těla odvádět škodlivé látky.

Mezi další zdravotní výhody, které rostlina poskytuje, patří pomoc při léčbě nemocí žlučníku, při obtížích dýchacích cest, boj s kašlem, mírně projímavé účinky a účinky žlučopudné.

POZOR

Pokud se rozhodnete rostlinu užívat, konzumujte pouze doporučené množství. Nadměrné dávky mohou způsobovat bolest prsou, poruchy emoční rovnováhy, otoky nebo bolesti hlavy. Její užívání není vhodné v případě rakoviny prsou, v období těhotenství či kojení.

Kosatec v receptech

Kosatec má sice nádherné květy, které však vydávají pouze nenápadnou vůni. Vonné látky se získávají z oddenků, což jsou dužnaté spodní části stonků, které slouží jako zásobárna. Díky jeho vůni, která se podobá fialkám, jej můžete najít také pod názvem fialkový kořen. Velmi často naleznete kosatec jakou součást celé řady parfémů.

Odvar

Dvě lžičky sušeného kosatce přelijte 300 ml studené vody, přiveďte k varu a nechte povařit po dobu jedné minuty. Následně nechte louhovat 20 minut a slijte. Čaj se popíjí 3x denně.

Tonizující pleťová voda

Je vhodná pro pleť normální nebo takovou, která má sklon se mastit.

4 – 5 cm dlouhý kousek suchého oddenku vložíme do 300 ml pramenité vody, přivedeme k varu,necháme 5 minut vařit a následně odstavíme z ohně. Směs necháme vylouhovat do jejího úplného vychladnutí. Oddenek je potřeba dostatečně vymačkat, vzniklou směs přelít přes plátýnko do sklenice a uchovávat v lednici, kde vydrží po dobu 4 – 5 dnů. Používáme denně.

Suchý šampon

Potřebujeme 3 polévkové lžíce usušeného kosatcového oddenku nakrájeného na tenké plátky, které rozemeleme na jemný prášek, vsypeme do vlasů, jemně vetřeme a necháme chvíli působit. Následně řádně vyčešeme pomocí kartáče.

Vonné sáčky do skříně

Pro jejich přípravu použijeme hlízy kosatce, které omyjeme a ihned nakrájíme na velmi tenké plátky a sušíme po dobu několika týdnů. Lze je přidat do vonných bylinných sáčků nebo aromatických směsí určených do skříní s oblečením.

Potpourri

Potpourri je směs sušených částí rostlin a koření, která vytváří příjemné prostředí.

Suroviny pro přípravu:

  • 7 dílů sušeného prášku z kořene kosatce
  • 6 dílů okvětních lístků z růže
  • 5 dílů muškátu vonného
  • 5 dílů květu levandule a majoránky
  • 1 díl koření hřebíček
  • po 1/2 dílu skořice, muškátového oříšku a květu a nového koření
  • 10 kapek geraniové silice
  • 8 kapek růžové esence (nemusí být)

Postup přípravy:

Smícháme všechny přísady a vzniklou směs ponecháme po dobu 1 týdne v nádobě, kterou dobře uzavřeme. Směs je potřeb denně protřepávat. Následně ji vsypeme do dekorační misky a můžeme se těšit z její vůně, která zpříjemní naše bydlení.

Kosatec v kosmetice

S kosatcem se velmi často setkáme také v kosmetických přípravcích. Pomáhá zesilovat a zpevňovat stěny cév, podporuje cirkulaci, má zklidňující, protizánětlivé a antibakteriální účinky a pomáhá minimalizovat podráždění pokožky.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button