BylinkyZdraví

Kontryhel obecný – zdroj fytohormonů, látek s blahodárnými účinky na ženské tělo

Kontryhel pomáhá ulevit při silné menstruaci, funguje jako prevence při výskytu klimakterických obtíží. Vítané jsou i jeho účinky močopudné. Tvoří součást některých čajových směsí používaných jako podpůrný prostředek při redukční dietě.

Popis a výskyt rostliny

Jedná se o vytrvalou bylinku, která má dlouhý oddenek, z něhož vyrůstá přízemní růžice listů. Kvítky žlutozelené barvy, které se objevují během dubna až června, vytvářejí květenství podobající se klubku.

Kontryhel je bylinka poměrně dosti rozšířená, roste nejen v nížinách, ale také v horských oblastech. Spatřit bychom jej mohli na loukách, pastvinách, u cest nebo v místech světlých a vlhčích lesů.

Obsah účinných látek a použití

Pro léčebné účely se sbírají kvetoucí nať nebo listy. Obsahují třísloviny, hořčiny, silice, flavonoidy, kyselinu salicilovou, organické kyseliny, některé druhy minerálů a vitamín C. Kromě toho obsahují také fytohormony (hormony rostlinného původu). Ty mají blahodárné účinky na ženské tělo.

Suší se ideálně ve stínu a co nejrychleji. Pokládáme je ve slabých vrstvách, aby se nezapařily.

Lidové léčitelství používalo v minulosti kontryhel proti průjmům nebo střevním katarům, proti silné menstruaci, nadýmání, při zdravotních obtížích spojovaných s játry, ledvinami a močovým měchýřem, pro posílení dělohy před porodem.

K zevnímu použití byl určený pro přípravu oplachů na špatně se hojící rány, ekzémy, akné, vyrážky nebo bércové vředy. Připravovala se z něj kloktadla na záněty dutiny ústní.

  • Použití pro ženy

Jako ženská bylinka se kontryhel používal, díky obsahu rostlinných fytohormonů, při nepravidelné menstruaci, na záněty gynekologického původu, při obtížích spojených s klimakteriem, na podporu otěhotnění, na pomoc v boji proti děložním myomům a cystám (mohl by pomoci jejich vstřebávání).

  • Kontryhelový čaj

Dá se použít nálevový sáček, který zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pokud si chceme připravit čaj ze sušené bylinky, budeme, na šálek čaje, potřebovat 1 polévkovou lžíci sušené rostliny.

Čaj popíjíme vždy čerstvě připravený, v případě výše zmíněných obtíží, maximálně však dva šálky denně.

Po konzultaci s lékařem, jej mohou popíjet i těhotné či kojící.

  • Kontryhelová tinktura

Jedná se o přírodní bylinný extrakt, který si můžeme zakoupit v lékárně. Pomáhá nastolit předmenstruační a menstruační komfort.

Pravidla pro sběr bylinky

Pro sběr a sušení je určená kvetoucí nať s listy nebo pouze listy a to v období měsíců květen až září. Na její sběr se vydáváme pouze za suchého a slunného počasí. Ideální dobou je ráno a dopoledne. Nasbíranou bylinku ihned sušíme ve stínu, za působení přirozeného tepla. Rozprostřeme ji ve slabých vrstvách na předem připravená plata nebo síta. Maximální teplota je 35 ºC.

Pokud je kontryhel dobře usušený, zachovává si svěží zelenou barvu. Vzhledem k tomu, že je po usušení křehký, je potřeba s ním manipulovat velmi opatrně. Umístíme jej do papírového obalu a skladujeme na suchém a tmavém místě.

Pěstování kontryhele

Pokud chceme rostlinku pěstovat, vybereme pro ni místo s vlhčí půdou a v polostínu. Můžeme jej vypěstovat ze semínek, nebo oddělením části trsu během jarního období. Vzhledem k tomu, že vytváří dlouhý kořen, nedělá mu dobře přesazování. Pokud jej přesto potřebujeme přesadit, vhodnou dobou je čas podzimu nebo brzké jaro. Rostlinu vyryjeme s velkým kořenovým balem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button