Image: 0012574815, License: Rights managed, kitchen seasoning, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, SM

Toto oblíbené koření pochází původně z Egypta. S oblibou se používá nejen v kuchyni, ale i pro lékařské účely. Překvapí vás však, že nejde o klasický kmín, nýbrž o kmín křížový.

Ten je již po staletí využíván především na Středním východě, v Indii, Číně, ale také ve Středozemním moři.

K čemu je tedy tento kmín užitečný? Pomáhá například trávit, ale také bojuje s chudokrevností, cukrovkou, zácpou a dalšími zdravotními problémy. Výtečný je však především na cestě za hubnutím.

Jak zhubnout za pomocí kmínu?

Íránští odborníci podrobili testu osmaosmdesát obézních žen. Ty byly rozděleny do dvou skupin, přičemž každá se zaměřovala na jinou dietu.

Jedna skupina požívala jogurty se třemi gramy kmínu denně. Druhá skupina zase konzumovala pouze čisté jogurty.

Výsledky nakonec ukázaly, že první skupina zhubla o padesát procent více než druhá skupina, která konzumovala pouze čisté jogurty. Kromě hmotnosti byl zjevný také objem pasu. Kmín tedy posiluje metabolismus a snižuje hladinu tuků v krvi.

Nezapomeňme ani na cholesterol. Výsledky rovněž ukázaly, že je kmín prospěšný také v boji s aterosklerózou, srdečními chorobami, cukrovkou a dalšími nemocemi.

Poté tito vědci počali zkoumat rozdíly mezi jednotlivými druhy kmínu, a zároveň jejich možné využití. Protizánětlivé a antioxidační vlastnosti jsou tak dalším výsledkem zkoumání. Součástí kmínu jsou pak rostlinné steroly, které mají pozitivní vliv na lipidy a vstřebávání cholesterolu. Dokonce kmín funguje jako prevence před vstřebáváním tuků z potravy.

Konzumujte jej v kombinaci s vařenou zeleninou, anebo v kuřecí či zeleninové polévce. Také v pomazánkách je kmín výborný.

Kmínový čaj jistě také budete znát. Ten si připravíte snadno – kmín uvaříte ve vodě, a poté jej necháte louhovat osm až deset minut.

Čtěte:  Vyzkoušejte jogurtovou dietu a zhubnete čtyři kila za pouhé tři dny!

ZANECHAT ODPOVĚĎ