Šťáva nebo lák – nikdy tuto vodu z okurek nevyhazujte. Disponuje totiž tolik zdraví prospěšnými funkcemi, že budete ještě koukat.
- Uklidňuje popálenou kůži, pokud jste to přehnali se sluncem. Stačí lák aplikovat na postižené místo za pomocí vatového tamponu.
- Výborný je lák také v koktailu – smíchejte jej s pár kostkami ledu, panákem vodky a dvěma lžícemi onoho láku.
- Funguje také jako lék na kocovinu – po večírku si tak dopřejte lok okurkové šťávy.
- Křeče a bolesti svalů léčí zejména sportovci za pomoci 1/4 sklenice okurkového láku. Ten lze smíchat také s vodou.
- Léčí žaludek – usrkávejte lák vždy před jídlem a zbavíte se žaludečních problémů.
- Léčí bolesti krku a nachlazení – a to již jedna lžíce! Ocet v láku je totiž podobně účinný jako klasický sirup proti kašli.
- Okurková šťáva je také perfektní jako zálivka do salátů. Nebo ji smíchejte s jogurtem – vznikne vám tak zálivka na maso nebo příloha k fondue. Lák lze využít také jako marinádu pro maso, můžete v něm i vařit ryby.
- Lák z okurek pomáhá také udržovat potraviny déle čerstvé. Konzervuje zeleninu, postačí jej dochutit navíc cibulí nebo česnekem.
- Praktický je i v domácnosti – umí vyčistit měděné předměty.
- Zabíjí plevel, a zároveň hnojí. Pomáhá totiž k rozkvětu lilií, petrklíčů či vlčího bobu – ty milují kyselou zeminu.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.