Přírodní léčbaZdraví

Jeřáb ptačí podporuje imunitu a plodnost a nabízí ještě celou řadu dalších benefitů

Jeřáb ptačí je dřevina vyskytující se především v oblastech mírného pásu Evropy a Asie. Nejčastěji se s ním můžeme setkat v porostech s kosodřevinami, křovinami, v oblastech zalesněných nebo na pasekách. Tvoří součást lesů smíšených. Někdy bývá využíván jako dekorativní porost objevující se v okrasných výsadbách. Jedná se o dřevinu poměrně nenáročnou, která se velmi dobře přizpůsobí různým podmínkám. Půdy ideální pro její růst jsou mírně kyselé nebo neutrální, s průměrnou vlhkostí.

Charakteristika dřeviny

Její dřevo je tvrdé, ale ohebné a občas nachází využití v truhlářském průmyslu. Listy jsou podobné jasanovým, jsou však trochu menší a blíže u sebe. Květy se objevují v období května až července, mají bílou barvu a vytvářejí široké chocholíky a chocholičnaté laty. Po odkvětu se objevují plody – červené malvice, které s oblibou vyhledávají ptáci jak svoji potravu.

Účinky

V lidovém léčitelství se k léčebným účelům využívají především plody, dále občas také květy a pupeny. Pro tyto případy jsou vhodné pouze šlechtěné rostliny, nikoli ty divoce rostoucí.

Plody

Plody jeřábu – jeřabiny se používají jak v lidovém léčitelství, tak také v kuchyni. Sbírají se v období srpna až října. V případě sušení je ideální volbou nejprve stín a následně pak dosušení na plném slunci. Použití v kuchyni – jedná se především o výrobu sirupů, domácího vína, kompotů nebo dochucení pokrmů připravovaných ze zvěřiny nebo hovězího masa nebo omáčky. Vždy je však potřebná tepelná úprava, syrové plody jsou mírně toxické. Použití k léčebným účelům – zde se využívá obsah některých látek a sloučenin. Jedná se o organické kyseliny (sorbová, jablečná, citronová nebo vinná), vitamín C, třísloviny, pektiny, antokyany, flavonoidy, silice, hořčiny a další sloučeniny méně známé. Jejich účinky jsou mírně projímavé a močopudné. Kromě toho podporují vylučování žluči a někdy jsou využívány jako pomocník při revmatických obtížích nebo při výskytu písku v močovém měchýři. Také pomáhají regulovat činnost střev. U některých jedinců jsou účinné v boji proti zánětům dýchacích cest. Pomáhají podporovat naši imunitu. Vítané jsou také účinky antioxidační. Užívat je lze jako macerát, odvar nebo sirup. Macerát se připravuje louhováním po dobu 6 hodin a užívají se 2-3 skleničky denně. Pro odvar je potřeba jeřabiny vařit po dobu 2 minut a následně ještě nechat louhovat dalších 10 minut. Pro výrobu sirupu se odšťavňují čerstvé plody. Vzniklá šťáva se smíchá s cukrem v poměru 1:1 a následně je vzniklou směs potřeba vařit tak dlouho, až zhoustne.

Květy

V květech jsou obsaženy některé látky obdobné, jako v plodech. Kromě toho v nich ještě nalezneme sloučeninu, která se velmi podobá ženským hormonům. Jsou tedy dobrou volbou pro období klimakteria, pro podporu plodnosti nebo při výskytu nepravidelné menstruace. Také z nich je možné připravit koupel, která je vhodná pro zmírnění příznaků spojených s kožními obtížemi, především pak s atopickým ekzémem.

Pupeny

Používají se pro přípravu tinktury, která má revitalizační účinky – pomáhá oddálit výskyt změn, které souvisejí s věkem. Kromě toho může být účinným pomocníkem, který podpoří u žen produkci hormonů.

Vedlejší účinky

Jak již bylo psáno výše, syrové plody jsou mírně toxické, je potřeba je tedy vždy tepelně upravovat. Obsah kyselin působí dráždivě na žaludeční sliznici, není tedy vhodná konzumace většího množství. Jeřáb ptačí není určený pro děti a ženy těhotné nebo kojící. Také se jedná pouze o potravinový doplněk, nikoli o náhradu stravy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button