Přírodní léčbaZdraví

Jalovec: Močopudný prostředek i silná dezinfekce

Mladé keře jalovce mají kuželovitý tvar, který se však postupně rozšiřuje a jeho koruna je s přibývajícím věkem stále rozložitější.

Keřovitý dvoudomý strom dorůstá do výšky až 15 m, má modrozelené jehlice a samičí stromy mají nazelenalé, bobulovité šištice ze tří srostlých semen, samčí žlutavé jehnědy. Tmavé plody jsou plně zralé až po třech letech. Jalovec vyžaduje spíše sušší půdu a daří se mu i ve vysokých nadmořských výškách do 2500 m.

Zajímavosti o jalovci

U nás je jalovec chráněn zákonem, jelikož se jeho dřevo s oblibou užívalo k uzení ryb a masa, takže hrozilo jeho vymizení. K jalovci se váže mnoho bájí a pověr. Pomocí magického jalovcového dřeva se chránilo mléko před uhranutím a lidé před špatnými sousedy a nejrůznějším uřknutím. Ovšem mnohem pravdivější je stará lidová moudrost „před bezem smekni, před jalovcem klekni“, která vychází z pozitivních účinků jalovce na naše zdraví.

Léčivé účinky jalovce

Používají se bobule, které se sbírají zhruba v říjnu a účinnými látkami jsou především silice, pryskyřice, vosk, ale i jiné. Již ve starém Egyptě bylo využíváno plodů jalovce jako močopudného prostředku. Zelené větve povařené ve vodě a vývar pak přidávaný do koupele byl doporučován při horečce se zimnicí. Elixír z plodů, kterým se říká jalovčinky, má pomáhat proti bronchiálnímu astmatu.

V lidovém léčitelství je jalovec využíván již odedávna. Jsou známy jeho silné dezinfekční účinky a osvědčuje se také proti plicním nemocem, nachlazení a bronchitidě. Nákaze a nachlazení brání tím, že zabíjí bakterie.

Dnes je využíváno jalovcových silic v aromaterapii. Prokázána je jejich účinnost proti oparu a dalším virům a rovněž jsou zmámy jeho močopudné účinky. Pro povzbuzení trávení jsou dobré jalovcové silice destilované z bobulí. Ty pomáhají také při infekcích močových cest, při ledvinových kamenech, zánětu močového měchýře a revmatismu. V tomto případě se užívají koupele, do kterých se kápne cca 6 kapek jalovcové silice.

Ověřené je také posilování nervů a psychiky, povzbuzení a osvěžení organismu. V kombinaci s citroníkovými silicemi jsou jalovcové silice tím nejlepším prostředkem pro zahnání únavy a zvýšení pozornosti při duševní činnosti.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button