Zdraví

Jaké mohou být příčiny bolesti břicha?

Bolest břicha??

Bolesti břicha mohou být opravdu krátké, a jak rychle přijdou, tak rychle mohou odejít, nebo se objevit pouze po vydatném jídle. Může existovat spousta příčin. Doktoři mohou udělat nespočet testů, aby množství příčin redukovali na co nejméně a na ty se pak zaměřují a snaží se odhalit původce vašich bolestí.

Žlučové kameny

Žlučové kameny jsou kamínky, které se tvoří ve žlučníku, malém váčku, který visí pod našimi játry a tvoří žluč, která je nezbytně nutná pro trávení tuků.
Tyto kameny způsobují otok a ten může blokovat trubici vedoucí do střeva, což způsobuje bolest.

Bolest způsobená žlučovými kameny se projeví na pravé horní straně břicha a to především po tučných jídlech.

Pankreatitida (zánět slinivky)

Špatná funkčnost slinivky břišní může působit pálivou bolest v horní nebo střední části břicha. Někteří lidé také mají vystřelující bolest vedoucí přímo skrz k zádům.

Můžete se naklánět dopředu nebo ležet na zádech, abyste se pokusili zmírnit bolest, nevolnosti a zvracení, říká MD Osama Alaradi, gastroenterologista v nemocnici Henryho Forda v Detroitu.

Příliš mnoho alkoholu může být také viníkem, říká doktor Kaul, stejně jako žlučové kameny (žlučník a pankreas dodávají své trávicí šťávy do střeva prostřednictvím stejného kanálu). Často to vyžaduje hospitalizaci.

GERD

Gastroezofageální reflux, neboli zkratkou GERD, může způsobit bolesti v horní části břicha a spodku hrudníku, jako pálení žáhy.

Příčina? „Klapka“, která odděluje žaludek od jícnu (esophagus) je slabá a propouští jídlo a žaludeční šťávy zpět, ze žaludku do jícnu.

Jíst příliš mnoho jídla nebo nezdravá jídla (tučná, nebo instantní) vám pomůže akorát všechno zhoršit. Zhubnutí, sledování toho, co jíte a medikace jako H2 blokátory, inhibitory protonové pumpy vám může pomoci.

Intolerance laktózy

Milióny lidí na celém světě trpí nesnášenlivostí laktózy. Ve skutečnosti, v některých oblastech světa, nesnášenlivost laktózy převyšuje počet těch, kteří mohou trávit laktózu, cukr nacházející se v mléce a mléčných výrobcích.

Tento druh potravinové intolerance způsobuje mírnou až těžkou bolest břicha v závislosti na tom, kde se nacházíte na stupnici tolerance, říká Patricia L. Raymondová, asistentka klinického interního lékařství na Eastern Virginia Medical School. „Doporučuji každému, kdo si myslí, že má nesnášenlivost, aby provedl test tolerance laktosy,“ říká. „Není to odpověď ano nebo ne, protože do hry vstupuje vážnost.“ Symptomy zahrnují nadýmání, průjem, plynatost a poruchy trávení a mění se podle úrovně citlivosti.

Řešení? Vynechejte mléčné výrobky, například mléko a sýr, a dávejte pozor na balené potraviny. Raymondová říká, že balené potraviny často obsahují skryté mléčné výrobky nebo syrovátku, mléčný vedlejší produkt nacházející se v mnoha proteinových práškových směsích a jiných výživových pokrmech. Pokud máte intolranci laktózy, můžete také pít mléko Lactaid nebo užívat Lactaid prášky k prevenci bolestí žaludku.

Vedlejší účinky medikace

Žádný lék se neobejde bez vedlejších účinků a někdy to zahrnuje i bolest břicha. „Léčba sama o sobě může být žíravá nebo zpomaluje vyprázdnění žaludku, což způsobuje bolest,“ říká doktorka Raymondová.

Léky proti bolesti známé jako NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky), jako je ibuprofen a aspirin, mají tuto žíravost a mohou způsobit otok v žaludku a mohou dokonce vést k vředům.

Orální bisfosfonáty – oblíbená třída léků, která pomáhá chránit hustotu kostí, a zabraňuje osteoporóze – mohou způsobit otoky – a tím i bolest – v dolním jícnu, říká Dr. Kaul. Upozorňuje také na antibiotika, konkrétně na ty, které obsahují azithromycin – berou se po jídle, aby žaludek dostal správnou výstelku pro danou látku.

Divertikulitida

Divertikulitida, přesněji řečeno divertikulitida tračníku, je zánětlivé onemocnění tlustého střeva, které vzniká na podkladě střevních výchlipek, tzv. divertiklů. Mnohočetný výskyt těchto divertiklů ve střevě označujeme jako divertikulózu.

„Vypadají jako vyvrtané otvory ve střevech, které mají tendenci se zanítit nebo zatěžovat stolicí nebo jiným cizím materiálem,“ říká Dr. Kaul.

Symptomy mohou zahrnovat křeče v dolní části břicha, které mohou reagovat na antibiotika. Dieta s vysokým obsahem vlákniny může pomoci. V závažnějších případech může způsobit abscesy, krvácení a dokonce i perforace, což vede k silné bolesti nebo dokonce k potřebě chirurgického zákroku nebo hospitalizace.

Nesnášenlivost lepku

Někteří lidé reagují špatně na lepek, což je bílkovina nacházející se v pšenici, ječmeni a žitě. Nejtěžší forma intolerance na gluten (lepek) se nazývá celiakie.

„Lepek způsobuje poškození tenkého střeva,“ vysvětluje Dr. Alaradi. „Tlusté střevo nefunguje normálně, neabsorbuje živiny.“ Odborníci a pacienti si stále více uvědomují intoleranci lepku a celiakii, která způsobuje plyn, nadýmání, mírnou až silnou bolest a únavu.

Neschopnost tenkého střeva absorbovat živiny může vést k chronickým průjmům, ztrátě hmotnosti a dokonce i podvýživě.

Endometrióza

Endometrióza postihuje pouze ženy. Je to stav, který nastává, když buňky z podšívky dělohy uniknou a začnou růst v jiných částech těla, obvykle někde v pánvi.

Za následek mohou mít bolest, nepravidelné krvácení a neplodnost. Endometriózu je obtížné diagnostikovat, říká Dr. Kaul, a často vyžaduje gynekologa a pelvický ultrazvuk.

Pokud je endometriózou napadena pouze malá oblast, operace pomůže. V opačném případě je léčena hormonální terapií a trošku bolestivě, neboť menstruační cyklus má tendenci způsobovat bolestivé příznaky.

Problémy štítné žlázy

I když je štítná žláza umístěna v krku, může způsobit problémy dole v břiše.

„Štítná žláza reguluje několik funkcí v těle a trávicí systém je jedním z těchto regulovaných systémů,“ vysvětluje Dr. Alaradi.

Pokud štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů (hypertyreóza), urychluje činnost trávicího traktu, což vede k průjmům doprovázenými křečemi v břiše, říká

Na druhé straně, nedostatečná aktivita štítné žlázy (hypotyreóza) zpomaluje trávicí trakt, což může vést k bolesti způsobené zácpou a plynem.

Parazité

Nikdo nechce myslet na to, že symptomy žaludku jsou způsobeny parazitním červem nebo jiným stvořením. Ale stane se to. Paraziti se mohou připojit k podšívce žaludku nebo se vydat do tenkého nebo tlustého střeva, což vede k řadě nežádoucích příznaků.

Existuje mnoho druhů, ale nejčastější v USA jsou Giardia a Cryptosporidium, které můžete získat koupáním v kontaminovaných bazénech nebo jezerech nebo pitím kontaminované vody nebo třeba nepasterizovaného jablečného moštu. Drobné protozoa způsobují křeče, průjem a nevolnost asi 2 až 10 dní po expozici (u Crypto) nebo o 1 až 3 týdny později (u Giardia). Jiné druhy parazitů mohou být přijaty v nedopečené nebo kontaminované potravině. Dr. Raymond říká, že sushi, vyrobené z méně kvalitního zdroje, by mohlo obsahovat parazity.

Apendicitida (slepé střevo)

Většina lidí, kteří mají apendicitidu, prožívají náhlou bolest, která je dost velká na to, aby zajistila výlet do nouzových místností.

Apendicitida je častější u dětí a mladých dospělých (ačkoli se to může stát starším dospělým) a obvykle začíná bolesti v oblasti středního břicha, postupuje do pravé dolní části břicha. „Výstražnou známkou je bolest, když ohnete nohu, protože při tomto pohybu vytahujete svaly,“ říká doktor Raymond

Pokud není výplň odstraněna, může prasknout, což vede k dlouhodobé hospitalizaci a potenciálně život ohrožující peritonitidě. Pokud si myslíte, že apendicitida způsobuje vaši bolest v břiše, jděte hned na pohotovost. Raymond říká, že je extrémně normální, aby váš červovitý přívěsek byl odstraněn, a je to rutinní záležitost.

 

Vředy

Peptické vředové onemocnění nebo vředy v žaludku a dvanáctníku (první část tenkého střeva) jsou častým zdrojem bolesti břicha, říká Dr. Alaradi.

Bolest obvykle zasáhne středně-horní oblast břicha a někdy se vyskytuje po jídle, dodává. Lidé s duodenálními vředy se mohou probudit uprostřed noci z důvodu bolesti.

NSAID léky a bakterie Helicobacter pylori (H. pylori) jsou hlavní příčiny. Antibiotika se používají k léčbě vředů způsobených bakteriemi.

 

Příliš mnoho žvýkaček bez cukru

Pokud konzumujete příliš mnoho sorbitolu, který se nachází v některých produktech bez cukru, může to způsobit bolest a průjem. Podle článku z roku 2008 v BMJ měla 21letá žena 11 – kilogramovou ztrátu hmotnosti, bolest břicha a průjem (až 12 střevních cest denně) z žvýkání asi 16 žvýkaček denně.

46 let starý muž měl podobné příznaky po žvýkání asi 20 žvýkaček bez cukru obsahujících sorbitol. „Sorbitol jde do vašeho trávicího traktu, a protože vaše tělo ho nemůže absorbovat, dostane se do bakterií ve vašem tlustém střevě, které jí a produkují plyn a tekutiny, které přispívají k průjmu,“ vysvětluje doktor Raymond.

Chcete-li tento problém vyřešit, zmenšete počet žvýkaček, které žvýkáte.

Stres

Stres může způsobit bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, nespavost a ano, bolest břicha. Deprese souvisí s problémy s trávením (včetně ztráty chuti k jídlu a ztrátou hmotnosti) a syndromu dráždivého střeva. Tento „vztah“ působí oběma směry. Jinými slovy, deprese může způsobit bolesti žaludku, ale konstantní bolest břicha může stejně snadno vést k depresi a úzkosti.

Otrava jídlem

Otrava jídlem způsobená viry nebo bakteriemi může způsobit bolest břicha spolu s průjem a zvracením. Mnoho výskytů otravy potravinami bylo zaznamenáno v posledních letech v USA, včetně 20 lidí v 7 státech, které v roce 2011 měli salmonelu z kontaminovaného hovězího masa.

Ve vzácných případech může otrava jídlem být závažná až dokonce smrtelná. Obecně platí, že příznaky otravy jídlem obvykle trvají asi 1-2 dny, říká dr. Alaradi.

Zánětlivá onemocnění střev

Zánětlivá onemocnění střev (IBD) jsou záněty uvnitř tenkého nebo tlustého střeva, vysvětluje Dr. Alaradi. Zahrnuje Crohnovu chorobu a ulcerativní kolitidu.

Zánět z IBD může způsobit zjizvení a zablokování, což může vést k bolesti břicha spolu s průjem a rektálním krvácením. Symptomy jsou chronické, ale v cyklech mohou vzplanout a ubývat, takže je někdy těžké diagnostikovat.

IBD je třeba pečlivě sledovat, protože může vést k vážnějším problémům, dokonce i k rakovině.

Syndrom dráždivého střeva

Syndrom dráždivého střeva (IBS) není stejný jako zánětlivé onemocnění střev. Přestože IBS může také vést k chronické bolesti břicha a změnám v pohybech střev (jako je střídavá zácpa a průjem), není to zánětlivé a nikdy se netýká rektálního krvácení, říká Dr. Alaradi.

Obecně postihuje více žen než mužů, je považován za méně závažné než IBD a může být řízen léčbou příznaků, jako jsou bolesti.

A na rozdíl od IBD, IBS nikdy nedosahuje závažnějších stavů, jako je rakovina, říká Dr. Alaradi.

Zánětlivé onemocnění pánve

Zánětlivé onemocnění pánve, bakteriální infekce vejcovodů, dělohy nebo vaječníků, může způsobit bolest pod břichem, říká doktor Raymond. PID může způsobit zjizvení vajíček a riziko neschopnosti otěhotnět, takže pokud se u Vás objeví další příznaky jako horečka, zvracení nebo známky mdloby, měli byste okamžitě navštívit lékaře na pohotovosti.

Sexuálně přenosné nemoci jako kapavka a chlamýdie mohou způsobit PID a lze jim zabránit praktikováním chráněného sexu kondomy. Jiné méně pravděpodobné, ale možné příčiny PID a výsledné bolesti zahrnují nitroděložní orgány, porod nebo potrat.

Zácpa

Zácpa způsobuje bolest žaludku, protože zablokovaná střeva se tlačí na žaludek. Pokud trpíte bolestmi žaludku a pozorujete, že se musíte pohnout, abyste způsobili pohyb střev a tím trochu uvolnili bolesti, nebo vaše výlety do koupelny nejsou pravidelné, zácpa je pravděpodobným viníkem bolesti žaludku.

Chcete-li posunout stolici přes váš systém, pijte více vody a konzumujte více vlákniny.

Rakovina

Je to neobvyklé, ale rakovina v jednom z orgánů umístěných v břiše – játra, slinivka břišní, žaludek, žlučník nebo vaječníky – mohou způsobit bolest břicha, ale obvykle jen v pozdějších stádiích, říká doktor Alaradi.

A obvykle se vyskytují i ​​další příznaky, jako je ztráta chuti k jídlu, ztráta hmotnosti, trvalé zvracení, přetrvávající nadýmání břicha a nedávné změny ve střevních návycích. „Pokud je člověk zvyklý chodit do koupelny jednou denně a změní se to v posledních několika týdnech na jedenkrát za tři až čtyři dny, zaslouží si pozornost,“ říká Dr. Alaradi.

Doktor Raymond souhlasí. „Bohužel rakovinová bolest vypadá jako spousta bolestí břicha, které nejsou nijak vážné. “ říká. „Je to nespecifický pocit, takže endoskopie nebo rentgen je nejlepší způsob, jak to zjistit.“

Podle Americké rakovinové společnosti existuje riziko, že někdo během svého živo bude mít rakovinu žaludku. 6 z 10 případů se vyskytuje u lidí starších 65 let.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Back to top button