BylinkyPřírodní léčbaZdraví

Jaké bylinky podpoří funkci žlučníku?

Žlučník je sice drobný orgán, ale je velmi důležitý pro zdravé trávení. Pokud nefunguje správně, mohou se objevit různé příznaky. Hlavní funkcí tohoto orgánu je udržovat stálou zásobu žluči a podle potřeby ji uvolňovat do tenkého střeva, kde pomáhá s rozkladem potravy.

Zdravotní komplikace spojované se žlučníkem

Mezi nejčastější komplikace patří vznik žlučových kamenů. Ty vznikají v případě, kdy je ve žluči obsaženo větší množství cholesterolu. Mohou zablokovat žlučovod. Žluč se hromadí a objevuje se žlučníkový záchvat. Jeho projevem jsou silné bolesti.

Dalším zdravotním problémem je zánět žlučníku. Nejčastějším důvodem bývá infekce. Mezi příznaky zánětu patří nevolnost, průjem, teplota nebo zvracení.

Byliny na podporu žlučníku

  • Ostropestřec mariánský

Pomáhá čistit játra od toxinů a stimuluje tvorbu žluči. Také má protizánětlivé účinky. Také stimuluje trávicí enzymy, které pomáhají rozkládat potravu.

Hlavní účinná látka ostropestřce mariánského – silymarin má navíc silnou antioxidační aktivitu, která podporuje detoxikaci celého těla a zejména žlučníku a jater.

  • Kurkuma

Toto jasně oranžové koření má silné protizánětlivé vlastnosti. Podporuje zdraví jater, stimuluje produkci žluči. Kurkumin může pomoci žlučníku se správně vyprazdňovat.

  • Kořen pampelišky

Ten se pro očistu jater používá po celá staletí. Má uvolňující účinky. Stimulací a podporou jater pomáhá podpořit tok žluči z jater do žlučníku. Kromě toho obsahuje velké množství antioxidantů, které podporují detoxikaci celého těla.

  • Dřišťál

Obsahuje berberin, který má protizánětlivé účinky. Podporuje zdraví žlučníku. Stimuluje sekreci žluči a podporuje detoxikaci jater i žlučníku. Vyzkoušet můžete čaj z jeho sušeného kořene. K dostání je také extrakt.

  • Psyllium

Podporuje játra, zvyšuje příjem vlákniny. Také může fungovat jako prevence proti tvorbě žlučových kamenů.

červená řepa

  • Červená řepa

Tato sytě červená kořenová zelenina obsahuje betain, což je látka, která podporuje činnost jater a pomáhá ředit žluč a udržovat ji v pohybu. Díky tomu dochází k podpoře žlučníku.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button