BylinkyZdraví

Jaké benefity nabízejí koupelové soli a které druhy vyzkoušet?

Ponoření celého těla do teplé vody je osvědčený způsob, jak relaxovat a odpočinout si. Pokud si do ní přidáte nějakou koupelovou sůl, získáte celou řadu zdravotních benefitů. Existují různé druhy koupelových solí. Můžete použít sůl mořskou nebo třeba Epsomskou. Můžete si koupit sůl hotovou nebo si doma vyrobit vlastní směs, s přídavkem éterických olejů nebo bylinek.

Zdravotní přínosy koupelových solí

Koupelové soli nabízejí celou řadu zdravotních benefitů:

 1. Detoxikace – jemně vytahují toxiny z těla. Stopové minerály obsažené třeba v mořské nebo himalájské soli jsou šikovnými pomocníky. Častou volbou je Epsomská sůl, která obsahuje sírany. Ty pomáhají vyplavovat toxiny, včetně těžkých kovů.
 2. Zklidnění při zánětech a otocích – kromě snížení bolesti snižují koupelové soli také zánět a otok. Solné koupele podporují rychlejší hojení.
 3. Relaxace a snížení stresu – koupelové soli podporují správnou nervovou funkci a zklidňují svalový systém.
 4. Zmírnění bolesti – koupel v Epsomské soli je skvělý způsob, jak zmírnit bolest svalů nebo výskyt křečí. Sůl z mrtvého moře se často používá pro zmírnění bolestí při revmatoidní artritidě.
 5. Klidnější spánek – solná koupel zklidní mysl i tělo a minerály v ní obsažené mají blahodárné a uklidňující účinky na tělo. Důležitou roli hraje především hořčík.
 6. Lepší hladina energie – zase je to především hořčík.
 7. Hydratace a zklidnění pokožky – zmírňuje suchou pokožku. Koupelová sůl je vhodnou volbou i pro některé kožní obtíže. Patří k nim ekzém, dermatitida nebo lupenka.
 8. Zjemnění a čistění pokožky – jemná mořská sůl funguje jako dokonalý peeling, který vyčistí vaši pokožku. Minerály v ní obsažené vyživují a vyrovnávají hladinu hydratace.

sůl do koupele

Výroba domácí koupelové soli

Existuje celá řada ingrediencí, které můžete do koupelové soli přidat.

Koupelové soli s esenciálními oleji

 • 1,5 – 2 šálky soli – himalájská, Epsomská
 • 20 – 25 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru
 • 0,5 – 1 lžička nosného oleje – jojobový, olivový

Hydratační koupelová sůl

 • 2 šálky Epsomské nebo mořské soli
 • 0,5 hrnku olivového nebo mandlového oleje

Exfoliační solný peeling

 • 1 šálek jemné mořské soli
 • 0,5 hrnku oleje – olivový, kokosový, mandlový
 • 1-2 lžičky medu
 • 10 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button