Bolesti hlavy, zubů, nachlazení … pokud nás postihnou tyto zdravotní obtíže, obvykle běžíme do lékárny a zakoupíme prášky, vitamíny, potravinové doplňky. Chemicky vyráběné léky, které mnohdy stojí dost peněz. Co když však existují i jiné způsoby léčení? Způsoby nejen levnější, ale i zdravější!

Byliny, rostlinné produkty

Využijme sílu přírodu, tak jak to dělali již naši prapředci. Léčivé účinky bylin a rostlin jsou dokázány i v moderní medicíně a existuje bezpočet způsobu, jak jich využít. Pojďme se podívat na pár osvědčených receptů našich babiček.

Med na bolest v krku

Med má mnohé léčivé účinky, využívá se i v kosmetice. Nejvíce účinný je na bolest v krku. Recept je velmi snadný : Lžíci tekutého medu nařeďte se lžičkou čerstvé citrónové šťávy. Užívejte minimálně čtyřikrát denně, přičemž je důležité léčivou esenci pomalu polykat a nechat v krku pár minut působit, nezapíjejte hned tekutinou.

Cibule a bylinkové oleje na rýmu

Od úporné rýmy vám uleví napařování nad léčivou párou, kterou snadno vyrobíte nakapáním pár kapek levandulového a tymiánové oleje (příp.použijte přímo byliny, ale olej je účinnější) do vroucí vody. Přidejte lžičku mořské soli. Přikryjte hlavu osuškou a páru z roztoku inhalujte minimálně deset minut. Ideálně třikrát denně.

Kdo nemá čas inhalovat, na kostky nakrájenou cibuli namačká, zabalí do plátěného kapesníku a dá si ji co nejblíže k polštáři. Léčivé silice z cibule se uvolní a budou působit celou noc.

Hřebíček a šalvěj na bolest zubů

Bolest zubů je někdy nesnesitelná. Než do sebe „naládujete“ léky, po kterých vám bude nevolno, zkuste jednoduše rozkousat hřebíček. Nechcete-li kousat, nadrťte ho a nechte působit na bolavý zub. Rovněž odvar ze šalvěje by měl pomoci od bolesti zubů, nebo zanícených dásní. Ústa vychladlým odvarem vyplachujte několikrát denně, nechte chvíli působit.

Čtěte:  Vyzkoušejte tuto zázvorovou směs - pomůže vám v období nemocí

Mateřídouška, heřmánek, meduňka na migrénu

Čaje z těchto bylinek jsou účinnými pomocníky v boji proti migréně. Než se bolest hlavy pořádně rozjede, zalijte čerstvé, nebo sušené bylinky vroucí vodou, nechte vylouhovat a popíjejte. Zvolte tu, která vám nejvíce chutná. Zvýšit léčivý efekt bylinného čaje můžete obklady z jablečného octa. Šátek namočíte do studené vody a pokapete jablečným octem, přiložíte na čelo. Uvidíte, že se vám uleví.

Cibule na odkašlávání

Nejen děti často trpí na zahlenění, v důsledku čehož je trápí kašel. Než dáte dvě stě korun za sirup v lékárně, zkuste rozmixovat cibuli s dvěma decilitry vody, přidat hroznový cukr a máte domácí sirup, který by měl kašel odstranit. Užívejte třikrát denně po jídle.

Šípek, lichořeřisnice, brusinky na zánět močových cest

Pokud nás postihne zánět močových cest, obvykle se z něj bez pomocí antibiotik nedostaneme. Toto onemocnění má však tendenci se vracet. Proto jako velmi účinnou prevenci můžeme užívat šípkový čaj, lichořeřišnicive formě kapek, nebo brusinky, čerstvé i sušené.