Bolesti hlavy, zubů, nachlazení … pokud nás postihnou tyto zdravotní obtíže, obvykle běžíme do lékárny a zakoupíme prášky, vitamíny, potravinové doplňky. Chemicky vyráběné léky, které mnohdy stojí dost peněz. Co když však existují i jiné způsoby léčení? Způsoby nejen levnější, ale i zdravější!

Byliny, rostlinné produkty

Využijme sílu přírodu, tak jak to dělali již naši prapředci. Léčivé účinky bylin a rostlin jsou dokázány i v moderní medicíně a existuje bezpočet způsobu, jak jich využít. Pojďme se podívat na pár osvědčených receptů našich babiček.

Med na bolest v krku

Med má mnohé léčivé účinky, využívá se i v kosmetice. Nejvíce účinný je na bolest v krku. Recept je velmi snadný : Lžíci tekutého medu nařeďte se lžičkou čerstvé citrónové šťávy. Užívejte minimálně čtyřikrát denně, přičemž je důležité léčivou esenci pomalu polykat a nechat v krku pár minut působit, nezapíjejte hned tekutinou.

Cibule a bylinkové oleje na rýmu

Od úporné rýmy vám uleví napařování nad léčivou párou, kterou snadno vyrobíte nakapáním pár kapek levandulového a tymiánové oleje (příp.použijte přímo byliny, ale olej je účinnější) do vroucí vody. Přidejte lžičku mořské soli. Přikryjte hlavu osuškou a páru z roztoku inhalujte minimálně deset minut. Ideálně třikrát denně.

Kdo nemá čas inhalovat, na kostky nakrájenou cibuli namačká, zabalí do plátěného kapesníku a dá si ji co nejblíže k polštáři. Léčivé silice z cibule se uvolní a budou působit celou noc.

Hřebíček a šalvěj na bolest zubů

Bolest zubů je někdy nesnesitelná. Než do sebe „naládujete“ léky, po kterých vám bude nevolno, zkuste jednoduše rozkousat hřebíček. Nechcete-li kousat, nadrťte ho a nechte působit na bolavý zub. Rovněž odvar ze šalvěje by měl pomoci od bolesti zubů, nebo zanícených dásní. Ústa vychladlým odvarem vyplachujte několikrát denně, nechte chvíli působit.

Mateřídouška, heřmánek, meduňka na migrénu

Čaje z těchto bylinek jsou účinnými pomocníky v boji proti migréně. Než se bolest hlavy pořádně rozjede, zalijte čerstvé, nebo sušené bylinky vroucí vodou, nechte vylouhovat a popíjejte. Zvolte tu, která vám nejvíce chutná. Zvýšit léčivý efekt bylinného čaje můžete obklady z jablečného octa. Šátek namočíte do studené vody a pokapete jablečným octem, přiložíte na čelo. Uvidíte, že se vám uleví.

Cibule na odkašlávání

Nejen děti často trpí na zahlenění, v důsledku čehož je trápí kašel. Než dáte dvě stě korun za sirup v lékárně, zkuste rozmixovat cibuli s dvěma decilitry vody, přidat hroznový cukr a máte domácí sirup, který by měl kašel odstranit. Užívejte třikrát denně po jídle.

Šípek, lichořeřisnice, brusinky na zánět močových cest

Pokud nás postihne zánět močových cest, obvykle se z něj bez pomocí antibiotik nedostaneme. Toto onemocnění má však tendenci se vracet. Proto jako velmi účinnou prevenci můžeme užívat šípkový čaj, lichořeřišnicive formě kapek, nebo brusinky, čerstvé i sušené.