Přírodní léčbaZdraví

Jak využít přesličku pro naše zdraví

Nejprve si přesličku představme trochu jinak, než se vrhneme na její zdravotní výhody. Je totiž velmi zajímavou bylinkou, která našla své uplatnění k výrobě píšťal a leštění dřevěných nástrojů.

Také se dá využít jako smirkový papír před lakováním! Je známá i v kosmetice, zejména jako přísada do šampónů.

Ocenění má však zejména pro naše zdraví

Obsahuje velké množství minerálů a dalších živin (mangan, vápník, železo, flavonoidy, estery kyseliny kávové, saponiny, třísloviny, alkaloidy, mastné kyseliny, fytosteroly, glykosidy, fenolové kyseliny, kyselinu akonitovou a oxid křemičitý). Podobně jako u rostliny zvané vojtěšky je také přeslička schopná absorbovat unikátní minerály ze země – již zmíněný, ale tolik užitečný oxid křemičitý. Ten byste u mnoha jiných rostlin mohli postrádat.

Přeslička je známá pro své protizánětlivé, antibakteriální, antimikrobiální a antioxidační vlastnosti. Její uklidňující, stahující i močopudný účinek je zřejmý.

Údajně byla používána v léčbě řady zdravotních potíží zahrnujících křehké kosti, vlasy, zuby, bílé skvrny na nehtech, zánět dásní, mandlí a sliznice úst, dále revmatické poruchy, edém, osteoartritidu, diabetes, akné, rány, svědění, vyrážky, popáleniny, omrzliny, vředy, karbunkly, píštěle, herpes simplex, dyspepsii, kardiovaskulární nemoci, infekci dýchacího ústrojí, bronchitidy, horečky, malárii, problémy s močovým měchýřem, ledvinové kameny (nefrolitiáza), problémy s prostatou, hemoroidy, svalové křeče, nádory, zlomeniny, výrony, krvácení z nosu, atd.

přesličku

Rovněž posiluje imunitní systém organismu. Není toho tedy vůbec málo!

Nejčastější využití přesličky

  • Mast z ní je možné přikládat na zánětlivé infekce, vředy a karbunkly. Obklad z přesličky vytahuje hnis z rány. Obklad si připravíte snadno – drcenou sušenou přesličku dejte do vlažné vody po dobu 15 minut. Malý kus mulu do ní namočte a aplikujte na postižené místo 2-3 x denně. Urychluje proces hojení.
  • Stejně dobře můžete v extraktu z přesličky máčet i slabé, křehké nehty s výskytem bílých skvrn (2 čajové lžičky do šálku vroucí vody po dobu 10 minut). Nehty poté osušte a naneste směs ze stejného dílu extra panenského olivového oleje s citrónovou šťávou. Prsty si zabalte přes noc a opakujte tak 3-4 x týdně.
  • Čaj z přesličky je prospěšný na suchý kašel, bronchitidy, horečky a chřipky. Ucpanému nosu ulevíte inhalací z přesličky. Kloktání čaje pomáhá od bolesti zanícených mandlí, vředů a krvácení z dásní.
  • 3-4 kapky extraktu z přesličky nebo 2 lžíce extra panenského olivového či kokosového oleje s tinkturou stimuluje růst vlasů a eliminuje lupy.
  • Diuretická schopnost přesličky může být prospěšná pacientům s ledvinovými kameny a inkontinencí.
  • 270 mg extraktu přesličky během 1 roku zlepšuje hustotu kostí u osteoporózy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button